Norrköping 2018

Fotograf: ©
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

 

 

BIS Unghund

unghund

  

BIS Veteran

veteran

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp

 

 

 

 

 

 

Bis avelsgrupp

avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

barn med hund 6 8

 

 

Barn med Hund 9-11 år

barn med hund 9 11

 

 

Best In Show
Domare: Marie Thorpe

Papillon
SE JV-15
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg:Geine Edénius
BIS 2 Maltser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: Cm Vermolen
Äg: Lisbeth Giantz Larsson
BIS 3 Griffon Bruxellois
SE JV-14 SE UCH SE V-14
Manticorns Cody
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
BIS 4 Bolognese
Auquavit Bollywood
Uppfödare och ägare:
Carina Johansson

  

 

 

Bästa valp
Domare: Carina Ekwall
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa valp 2: Chihuahua korthår
Qq's Amaxing Holy Blonde Chic
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Marlene Svegreus
Bästa valp 3: Papillon
Pappilove's Zparkie
Uppfödare: Brit-Inger Skog
Äg: Christina Konstantinduo
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Zodiaka'La Star's Yummy Yummy
Uppfödare: Camilla Selin
Äg: Eva Modmark

 

  

Bästa junior
Domare: Anthony Allcock 
 
Bolognese
Auquavit Bollywood
Uppfödare och ägare:
Carina Johansson
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Neddies Froen
Uppfödare: Anna & Annika Carlsson
Äg: Anna Carlsson
Bästa junior 3: Mops
P'Zazz Dreamteam
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin
Äg: Liselott Larsson
Bästa junior 4: Bichon Havanais
Pelvix Zaniah
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren

  

Bäst unghund
Domare: Birgitta Svarstad
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Fidell
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
Bästa unghund 2: Papillon
SE JV-15
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg:Geine Edénius
Bästa unghund 3: Chihuahua långhår
Tiny Tulips Bring on The Bling
Uppfödare och ägare:
Marlene Svegreus
Bästa unghund 4: Bichon Havanais
El-San Prinsessa Ariel
Uppfödare: Eija Sandqvist, Finland
Äg: Helena Olofsson

 

 

  

Bästa veteran
Domare: Carina Ekwall
 
Coton De Tuléar
CIB & NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 & VV-15 RLD N&F&ASE VV-16-17
Mayaroz Marguerite De Navarre
Uppfödare: Monica Holand, Norge
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 2: Chihuahua korthår
CIB NORD UCH NORD V-10
Lilldivan's Pretty Boy
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: Maria Jansson
Bästa Veteran 3: Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda
Bästa Veteran 4: Chinese Crested Dog
Tiffabellz Gorgeous Little Sunshine
Uppfödare: Pernilla Lundin
Äg: Birgitta Lundin  
 
 
Bästa uppfödargrupp
Domare: Anthony Allcock
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Suanho´s
Uppfödare: Susie Anger Söderberg
2:a Bolognese
Kennel: Aquavit
Uppfödare: Carina Johansson & Fanny Jonsson
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Chihuahua långhår
Kennel: Shine On
Uppfödare: Marlené Svegreus

Bästa avelsgrupp
Domare: Birgitta Svarstad
 
Chihuahua Korthår

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Malin med Luna

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare:Estelle med Charlie

Borås 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 

 

BIS Veteran


veteran

 

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp:

 

 

BIS avelsgrupp

avelgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

barn6 8

 

 

Barn med Hund 9-11 år

barn9 11

 

 

Best In Show
Domare: Zlatina Davidovska

Pekingese
SE UCH Henrikville Of Course
Uppfödare: Henrik Johansson
Äg:Henrik Johansson
BIS 2 Bichon Havanais
DK UCH SE UCH Frisette's X Factor
Uppfödare: Mona-Lisa Pellén
Äg: Lillemor Flodén Magnusson
BIS 3 Bichon Frisé
 SE UCH Pearl Shine From Zero To Hero
Uppfödare: Kathrin Baumann,Schweiz
Äg: Mariola Runesson
BIS 4 Malteser
C.I.B. FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vermolen, Nederländerna
Äg: Lisbeth Glantz Larsson 

 

 

Bästa valp

Domare: Dale Hick
 
Chihuahua korthår
Qq's Amaxing Holy Blonde Chic
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Marlene Svegreus
Bästa valp 2: Papillon
Akindy´s Fluffy Teckla
Uppfödare: Monica Westergaard
Äg: Monica Westergaard
Bästa valp 3: Fransk Bulldogg
Lasharman Emelya
Uppfödare: A V Tarasov, Ryssland
Äg: Sofi Nyberg
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Aquavit My Man Robinson
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Lillemor Flodén Magnusson

 

 

 

  

 

Bästa junior

Domare: Andrew Stewart
 
Petit Brabancon
Feigusch Enjoj Yourself
Uppfödare: Rosanna Feigusch, Italien
Äg: Barbro Berg Almskog
Bästa junior 2:  Mops
Zuma´s Dora Di Luna
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson
Äg: Susanne Larsson
Bästa junior 3: Coton De Tuléar
Herocotts Unique Unberto
Uppfödare: Susanne Hero
Äg: Susanne Hero
Bästa junior 4: Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren

  

Bäst unghund

Domare: Svein Erik Björnes
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Fidell
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
Bästa unghund 2: Bichon Havanais
DK JV-17 DK V-17 NO JV-17 NO V-17
Lekkerbisken´s I´m The Boss
Uppfödare: Frröydis Monsen, Norge
Äg: Susanne Kasberger
Bästa unghund 3: Mops
Zuma´s Glossy Box
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson
Äg: Susanne Larsson
Bästa unghund 4: Malteser
Golden Grace Ramblin´Rose
Uppfödare: Lisbeth Glantz Larsson
Äg: Lisbeth Glantz Larsson

  

 

 

Bästa veteran

Domare: Albert Easdon
 
Griffon Bruxellois
NO JV-11 NO V-11 SE UCH SE V-12 SE V-13
Fiddle-Stick´s Pinch Of Pepper
Uppfödare: Susanne Söderberg
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa Veteran 2: Chinese Crested Dog
SE UCH US CH
Twice AS Nice Talk To The Hand
Uppfödare: Susanna Wrisnig
Äg: Susanna Wrisnig
Bästa Veteran 3: King Charles Spaniel
C.I.B. DK VV-15 DK VV-16 NORD UCH NORD VV-16
Ramblers Signe Tillish
Uppfödare: Inga Enstad
Ägare: Veronica Udd
Bästa Veteran 4: Mops
ME CH SE UCH SK CH
Armsgtrong Pibaro
Uppfödare: Panyrek Patrik, Polen
Äg: Ewa Ribbenblad  

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Albert Easdon
 
Griffon Bruxellois
Kennel: Manticorns
Uppfödare: Bodil Andersson
2:a Pekingese
Kennel: Henrikville
Uppfödare: Henrik Johansson
3:a Mops
Kennel: Zuma´s
Uppfödare: Magnus och Susanne Andersson
4:e Coton De Tuléar
Kennel: Tsachillie´s
Uppfödare: Kristina och Tom Milltegh 

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Andrew Stewart
 
Papillon
Weiefors Wizzard 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Kjell Carnbrand

Vinnare: Dennise Lundström Med Chillie

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Kjell Carnbrand

Vinnare: Amelia Jacobsson med Björn

Luleå 2018

Fotograf: © Camilla Lund
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis1


 

BIS Valp

bis1valp

 

 

BIS Junior

bis1junior

 

BIS Unghund

 bis1unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 bis1veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 bis1uppfdare

 

BIS avelsgrupp

 bis1avel

 

 Barn med Hund 9-11 år

vinnare barn med hund

 

Best In Show
Domare: Åsa Fröding

Papillon
DK UCH NO UCH SE UCH
Pappilovés Winni Peg
Uppfödare: Britt-Inger Skog
Äg: Monica Boman
BIS 2 Coton De Toléar
BY CH FI UCH NO UCH SE UCH
Chanceux Je T'Aime Corur
Uppfödare: Sade-Marie Tuominen
Äg: Sade-Marie Tuominen
BIS 3 Bichon Havanais
FI UCHSE JV-14 SE UCH SE V-16
Facklans Tnt
Uppfödare: Helena Olofsson
Äg: Annika Jonsson
BIS 4 Chinese Crested Dog
Zanevi´s Next President
Uppfödare:
Äg: Lola Marie Folke

 

Bästa valp

Domare: Gabriella Carlid
 
Chihuahua Korthår
Paws Of Gold Little Star Struckt
Uppfödare: Mariell Andreassen
Äg: Mariell Andreassen, Norge
Bästa valp 2: Bolognese
Cherjess Nala
Uppfödare: Jessica Törnblom
Äg: Jessica Törnblom
Bästa valp 3: Chihuahua Långhår
Lodeca´s Blessed By St.nicholas
Uppfödare: Carina Lökthaug Lundvoll
Äg: Carina Lökthaug Lundvoll
Bästa valp 4: Papillon
Hotwinds Glittra´s Gloria Gayner
Uppfödare: Annika Sjölund
Äg: Annika Sjölund

 

  

Bästa junior

Domare: Lisa Molin
 
Coton De tuléar
Chanceux Nouvelle Venue Nemesis
Uppfödare: Sade-Marie Tuominen
Äg: Sade-Marie Tuominen
Bästa junior 2:  Mops
Flash Of Joy On-Line
Uppfödare: N Yu Brylkova, Ryssland
Äg: Marina Arnfjell
Bästa junior 3: Fransk Bulldogg
Grand A´Ne Margon
Uppfödare: Olga Kojek, Slovenien
Äg: Jessica Törnblom
Bästa junior 4: Chihuahua Långhår
Of Gold´s Head Over Heals
Uppfödare: Mariell Anreassen
Äg: Mariell Andreassen, Norge

  

Bäst unghund

Domare: Gabriella Carlid
 
Bichon Havanais
Havastar´s Chystal Clementine
Uppfödare: Jonna Heinola
Äg: Jonna Heinola, Finland
Bästa unghund 2: Papillon
Skraveldalens A Amons Olof
Uppfödare: Håkan & Åsa Engebro
Äg: Åsa Engebro
Bästa unghund 3: Mops
Bayogoulas Eye Catcher
Uppfödare: Natacha Sundgren
Äg: Natacha Sundgren
Bästa unghund 4: Russkiy Toy
Lucky Line´s Run For Victory
Uppfödare: Anna-lena & Felicia Nilsson
Äg: Felicia Nilsson

 

Bästa veteran

Domare: Lisa Molin
 
Bichon Havanais
C.I.B. NORD UCH SE VV-16
Behave´s Irrestible Iceman
Uppfödare: Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson
Bästa Veteran 2: Coto De Tuleár
FI UCH SE UCH
Dimanche Cotton´s Chere
Uppfödare: Terttu Hurula, Finland
Äg: Sade-Maria Tuominen
Bästa Veteran 3: Prazký Krysarík
Lövöbacken´s Don Åke
Uppfödare: Ann-Christin Sjölin
Ägare: Claudia Ann-Christin Sjölin
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Tingate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Äg: Monica Boman

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Lisa Molin
 
Coton De Tuleár
Kennel: Chanceux
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen, Finland
2:a Bichon Havanais
Kennel: Evan´s Aha
Uppfödare: Anna hedberg, Eva Lappi
3:a Papillon
Kennel: Glittra´s
Uppfödare: Annika Sjölund
4:e Chihuahua Korthår
Kennel: Nigthwish´s
Uppfödare: Åsa Bäcklin

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Gabriella Carlid
 
Coton De Tulèar
FI CH SE UCH
Dimance Cotton´s Chere
 
 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: Kristin Wikström Med Dolce

Västerås 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

Barn med Hund 6-8 år

 Barn m hund 6 8

 Barn med Hund 9-11 år

 Barn m hund 9 11

 

Best In Show
Domare: Frode Jevne

Papillon
JWW-17 Planet Waves Forever Young Daydream
Uppfödare: Kathleen Roosens, Belgien
Äg:Madeleine Ottosson
BIS 2 Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS&KS Undheim, Norge
Äg: Catalina Gustafsson
BIS 3 Fransk Bulldogg
C.I.B. & NORD UCH DK UCH DK V-17 NO V-17 NORD JV-15
NORD UCH NORD V-15 Zecudas X´Press Yourself
Uppfödare: Merete & Gunnar Gjersrud, Norge
Äg: Lisa Jansson
BIS 4 Griffon Belge
SE UCH SE V-17
Ru-Paul´s Trailer Trash Tracy
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren 

 

Bästa valp

Domare: Tarja Löfman
 
Mops
Montes Auri Escobar
Uppfödare: Elena Chekalenko, Ryssland
Äg: Maria Bexander
Bästa valp 2: Fransk Bulldogg
Carte Truffè Fame´n Fortune
Uppfödare: Nora Ihalainen-Saira & Toni Saira, Finland
Äg: Tobias Palmberg
Bästa valp 3: Pekingese
Small Is Beautifu´s Powerpuff
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
Bästa valp 4: Löwchen
Hotwinds Applapp Satt Duslapp
Uppfödare: Linda Carderos
Äg: Linda Carderos

 

  

Bästa junior

Domare: Daniela Risdan
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa junior 2:  Russkiy Toy, Långhårig
Amazing Toy´s Be-Gold Legacy Fiona
Uppfödare: Marianne Sondell
Äg: Marianne Sondell
Bästa junior 3: Papillon
Blizzbogårdens Giovanni
Uppfödare: Mona Blom
Äg: Mona Blom
Bästa junior 4: Mops
Strandsmedjans Leonard
Uppfödare: Jessica & Maria Bexander
Äg: Therese Berggren

  

Bäst unghund

Domare: Maria Lönnhammar
 
Papillon
SE JV-17 Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edènius
Äg: Geine Edènius
Bästa unghund 2: Chihuahua, Långhårig
Tiny Tulips Bring On The Bling
Uppfödare: Marlenè Svegreus
Äg: Marlenè Svegreus
Bästa unghund 3: Fransk Bulldogg
SE JV-17 Daulökke´s Plaf Du Jour
Uppfödare: Tove Rasmussen, Danmark
Äg: Anneli Vitasp Ullman
Bästa unghund 4: Pekingese
Drakedream Xx Exellent
Uppfödare: Rita Olofsson
Äg: Britt-Marie Eriksson 

 

Bästa veteran

Domare: Daniela Risdan
 
Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD UCH VWW-17
Denamore Looking Good
Uppfödare: S Caroll & J Newman, Irland
Äg: Malin Malmkvist
Bästa Veteran 2: Chihuahua, Långhårig
RLD F RLD N SE VCH
Oneway´s Salmiak
Uppfödare: Jeanette Sävlund
Äg: Annica Vidman
Bästa Veteran 3: Chihuahua, Korthåig
FI UCH SE UCH
Superlicious Joe The Boss
Uppfödare: Veronica Folkesson
Ägare: Claudia Vasquez Degadillo
Bästa Veteran 4: Bolognese
C.I.B. & NORD UCH DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16
VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson
Äg: Katarina Mossberg

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Maria Lönnhammar
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Ridgecrest`s
Uppfödare: Susanne Bergsköld
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edènius
3:a Chihuahua, Korthårig
Kennel: Small is Beautiful`s
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid
4:e
Kennel:
Uppfödare:

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Daniela Risdan
 
Chihuahua, Korthårig
C.I.B. NORD V-15 SE UCH
Small is Beauful´s Impatient Girl
 
2:a Papillon
SE UCH
Stridsmarkens Fighter

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Malin Gustavsson med Luna

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Robin Sellstone med Kristall

Högbo 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodar

 

BIS avelsgrupp

 avel

Barn med Hund 6-8 år

 barn 6 8

 

 Barn med Hund 9-11 år

barn 9 11

 

Best In Show
Domare: Dan Ericsson

Fransk Bulldogg
C.I.B. & NORD UCH DK UCH DK V-17 NO V-17 NORD JV-15
NORD UCH NORD V-15 Zecudas X´Press Yourself
Uppfödare: Merete & Gunnar Gjersrud, Norge
Äg: Lisa Jansson
BIS 2 Chinese Crested Dog
C.I.B. DK V-17 FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16 
Hooki Z Teramonu  
Uppfödare: Jitka Krnavkova, Tjeckien
Äg: Susie Söderberg
BIS 3 Papillon
SE JV-17
Lindatorps Izzmael
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius
BIS 4 Bichon Havanais
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-12
Pelvix Lady Stardust
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren, Amanda Lundgren
 
 
 
 
 

Bästa valp

Domare: Tomas Rohlin
 
Löwchen
Oh Heavens Double Trouble
Uppfödare: Frida Blom
Äg: Anna Tommila
Bästa valp 2: Coton De Tulèar
Cottonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill, England
Äg: Emilie Andersen
Bästa valp 3: Fransk Bulldogg
Carte Truffé Fame ´n Fortune
Uppfödare: Noora Ihalainen-Saira & Toni Saira
Äg: Tobias Palmberg
Bästa valp 4: Chihuahua Korthår
Baeuty Belle Northern Star Nikita
Uppfödare: Jessica Hamrin
Äg: Jessica Hamrin

 

  

Bästa junior

Domare: Göra Bodegård
 
Chihuahua Långhår
Small is Beautiful´s Glinda Of Oz
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Annette Winge
Bästa junior 2:  Fransk Bulldogg
Daulökke´s Rémy Martin
Uppfödare: Tove Rasmussen, Danmark
Äg: Lena Jansson
Bästa junior 3: Mops
Tangetoppen´s Quite A Catch
Uppfödare: Elisabeth Juverud, Norge
Äg: Carina Glassér Pohl
Bästa junior 4: Russkiy Toy Långhår
Just Angel Caramel
Uppfödare: Iva Ivanovska, Lettland
Äg: Marianne Sondell

  

Bäst unghund

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Papillon
SE JV-17 Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edènius
Äg: Geine Edènius
Bästa unghund 2: Bichon Havanais
Pelvix Zaniah
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren
Bästa unghund 3: Fransk Bulldogg
Hans-Ola
Uppfödare: Sowoon Ching Jonsson
Äg: Tommy Lindmark
Bästa unghund 4: Japanese Chin
Faw´Waz Hide-yoshi
Uppfödare: Madeleine Wall
Äg: Madeleine Wall

 

Bästa veteran

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Airam
Uppfödare: Annika Carlsson
Äg: Annika Carlsson
Bästa Veteran 2: Coton De Tuléar
C.I.B. NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 VV-15
RLD N&A SE V-16-17
Mayaroz Margueirite de Navarra
Uppfödare: Monica Holand, Norge
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 3: Fransk Bulldogg
Birddogs Andre Taru
Uppfödare: Jaccika Johansson, Elisabeth Andersson
Ägare: Lena Johansson
Bästa Veteran 4: Chihuahua Långhår
Candygolds Easy Elle
Uppfödare: Morgot Hörnqvist
Äg: Margot Hörnqvist

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Tomas Rohlin
 
Chihuahua Korthår
Kennel: Small is Beautiful´s
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edènius
3:a Chinese Crested Dog
Kennel: Luckytern
Uppfödare: Mia Ternvald
4:e
Kennel:
Uppfödare:

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Göran Bodegård
 
Chinese Crested Dog
Dogtrix Jäktade Jolin
Uppfödare: Birgit Lundström, Anna Karlsson
Äg: Mia Ternvald
 
 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Patrik Cederlöf

Vinnare: Elix med Rex

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Patrik Cederlöf

Vinnare: Molly med Viktoria