Högbo 2019

 

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 

 

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Gabriele Runge

Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Äg: Annika Carlsson
BIS 2 Chihuahua Långhår
SE UCH SE V-18
Amati Cani´s v For Victory
Uppfödare: Sophie Dillner
Äg: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
BIS 3 Grffon Bruxellios
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18
NORD V-18 SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 4 Fransk Bulldog
C.I.B. NORD UCH DK UCH DK V-17 NO V-17 NORD JV-15
NORD V-15 SE V-15 -19
Zecudas X´press Tourself
Uppfödare: Merethe & Gunnar Gjersrud
Äg: Lisa Lundmark
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Gabriele Runge
Bichon Havanais
Frosty Ink´s Zico
Uppfödare: Per-Gösta Pettersson
Äg: Melissa Westergård
Bästa valp 2: Coton De Tuléar
Chacotte´s C'Est Un Diamant
Uppfödare: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson
Äg: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson
Bästa valp 3: Papillon
Golden Clipp´s Nero The Little Hero
Uppfödare: Jan & Marianne Svensson
Äg: Geine Edenius
Bästa valp 4: Russkiy Toy släthår
Luck Line´s Victorious Runner
Uppfödare: Anna-Lena & Felicia Nilsson
Äg: Felicia Nilsson

  

Bästa junior

Domare: Guenther Ehrenreich
 
Fransk Bulldog
Alfizz New Kid On The Block
Uppfödare: Lisa Lundmark & Gunnel Jansson
Äg: Gunnel Jansson
Bästa junior 2:  Chihuahua korthår
Ubiquity´s Lights On Me Please
Uppfödare: Berith Weinstock
Äg: Berith Weinstock
Bästa junior 3: Coton De Tuléar
JEUW-19 SE JV-19
Chanceux Le Petit Prince Parfait
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen
Äg: Annette Johansson
Bästa junior 4: Phaléne
Mixtras Gunnar
Uppfödare: Marita Thorén
Äg: Toni Jansson

  

Bäst unghund

Domare: Charlotte Laning Vrethammar
 
Chihuahua korthår
Lilldivan´s Love Me Tender
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: Maria Jansson
Bästa unghund 2: Bichon Frisé
Whitemoonwalker Who´s that Girl
Uppfödare: Anu Virtanen
Äg: Anu Virtanen
Bästa unghund 3: Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin & Emelie Andersen
Bästa unghund 4: Bichon Havanais
Lekkerbisken´s Just For You
Uppfödare: Ire Monsen Fröydis
Äg: Josefina Ölund

 

Bästa veteran

Domare: Guenther Ehrenreich
 
Coton De Tuléar
C.I.B. NORD UCH DK UCH LPI NO VV-18 NORD V-15 & VV-15
NORD VV-18 -19 RLD N&F&A SE VV-16-17-18 VEUW-15-16
Mayaroz Marguerite de Navarre
Uppfödare: Monica Holand
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 2: Chinese Crested Dog
NORD UCHNeddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Ägare: Annika Carlsson
Bästa Veteran 3: Fransk Bulldog
SE UCH SE VV-18
Lufesnburgs Too Much
Uppfödare: Leif Ottinger
Ägare: Marina Eriksson
Bästa Veteran 4: Chihuahua långhår
C.I.B.  NORD UCH
Chipau Cendra
Uppfödare: Paula Liukkonen
Ägare: Annette Nielsen
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Charlotte Laning Vrethammar
 
Chihuahua korthår
Kennel: Lilldivan´s
Uppfödare: Maria Jansson
2:a Petit Brabacon
Kennel: Hierners
Uppfödare: Julia Hierner
3:a Bichon Havanais
Kennel: Norrtussarnas
Uppfödare: Camilla Hansson & Helene Mickelsson
4:e Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Denise med Lilly

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Hanna med Fighter

 

Tågarp 2019

 

Fotograf: © Jean T Alexandersson & Paul Nyberg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 BIS Avelsgrupp:

 avelsgrupp

 Baby med hund

baby m hund

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Dragana Buisic Vasiljevic

Chinese Crested Dog
C.I.B. DK UCH FI UCH HR CH JWW-18 NO UCH
NO V-18 NORD UCH NORD V-18 RS CH SE UCH SE V-18
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: Cornelia Sofie & Karin Sofie Undheim
Äg: Catalina Gustafsson
BIS 2 Chihuahua långhår
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin Conrad
BIS 3 Bichon Frisé
DK UCH RO CH SE UCH
Hardy-Flap´s Caractus Of Catrelauni
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Karin Rosvall
BIS 4 Frans Bulldog
DK UCH NO UCH NORD JV-17 SE UCH
Berbris Fröjdis de Triomphe
Uppfödare: Michael Ganzer
Äg: Michael Ganzer
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Dragana Bujisic Vasiljvic
Bichon Havanais
Cubana Stars Come On Conrad
Uppfödare: E Bolsgård & R G Slinning
Äg: Katarina Mossberg
Bästa valp 2: Fransk Bulldog
Berbis Gabbi Star Á Moulin Rouge
Uppfödare: Michael Ganzer
Äg: Michael Ganzer
Bästa valp 3: Mops
Sparvöga´s Goodie Bag
Uppfödare: Camilla Dahlroth
Äg: Camilla Dahlroth
Bästa valp 4: Papillon
Purple Sensation Kenny
Uppfödare: Rune Johnny Bernhus
Äg: Britt-Marie Österberg

  

Bästa junior

Domare: Carina Johansson
 
Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Quenn Of Spades
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Carin Harde
Bästa junior 2: Mops 
Adeltands Million Dollar Baby
Uppfödare: C & L M Christensen
Äg: Charlotte Nielsen
Bästa junior 3: Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Eight
Uppfödare: Percy Norrman & Diana Jarl
Äg: Åsa Pettersson
Bästa junior 4: Papillon
SE JV-19
Bohusklippans Saphira Brilliant
Uppfödare: Ann-Cathrin Lundqvist
Äg: Pernilla Rydell

  

Bäst unghund

Domare: Aleksandar Petrovic
 
Chihuahua långhår
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin Conrad
Bästa unghund 2: Chinese Crested Dog
NORD JV-18
Sirocco Go Big Or Go Home
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Elin Gunnarsson
Bästa unghund 3: Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Life On Mars
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Smilla Stenhammar
Bästa unghund 4: Papillon
Mi´Dili Danncing own
Uppfödare: M Aagaard & G Aagaard-Matthiesen
Äg: Petra Lindlöf

 

Bästa veteran

Domare: Carina Johansson
 
Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan & Carin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Helena Lejnehed
Bästa Veteran 2: Chihuahua långhår
C.I.B NORD UCH EUW-11 NO V-15 SL CH WW-14
Chi´s Lovely Miranda
Uppfödare: Maria Andrén
Äg: Maria Andrén
Bästa Veteran 3: Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Ägare: Annika Carlsson
Bästa Veteran 4: Phaléne
DK UCH
Kecil Vanity Fair
Uppfödare: Lise Verburg
Ägare: Lise Verburg
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandar Petrovic
 
Bichon Frisé
Kennel: Hardy-Flap´s
Uppfödare: Stefan Harde, Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
2:a Chihuahua Korthårig
Kennel: Miss Moas
Uppfödare: Ann Borneblom
3:a Mops
Kennel: Sparvöga´s
Uppfödare: Camilla Dahlroth

Bästa avelsgrupp

Domare: Carina Johansson
Papillon
C.I.B. NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare: Anne Weiefors
Äg: Anne Weiefors
2:a Chihuahua korthår
LT CH
Love Me Tender de L´lsie Au Vert Co
Uppfödare: Nicolas Alarion
Äg: Mirelle Kervatin
 

Baby med Hund

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Laura med Freddie

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Lovisa Olesen med Hulken

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Evelina Åkesson med Sonja

 

Timrå 2019

 

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

   BIS Avelsgrupp:

avelsgrupp

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 

 

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Clodagh Fallon

Chihuahua långhår
CZ CH EE CH FI UCH RO CH SE UCH UA CH
Lookum Porter
Uppfödare: Alona Dydchuk
Äg: Siehan Aleona
BIS 2 Mops
P´Zazz Xoxo
Uppfödare: Katrin Vestin Lundberg
Äg: Katrin Vestin Lundberg
BIS 3 Petit Brabancon
JEUW-18
Ru-Paul´s Toyboy Troy
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 4 Russkaja Tsvetnaja Bolonka
NO UCH NORD JV-15 NORDIC CH SE UCH SE V-17
Chay-Cvet Vinny Vrch
Uppfödare: Klika Vitezslav
Äg: Bente Johansen
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Makus Gisslén
Coton De Tuléar
Montewhite Yoda
Uppfödare: Joanna Rojek
Äg: Eva Eiserman Lindström
Bästa valp 2: Löwchen
Wanted As Fantasizer
Uppfödare: Jari Partanan
Äg: Fia Gustavsson
Bästa valp 3: Mops
Sofsun´s Here Comes The Sun
Uppfödare: Sofia Sundkvist
Äg: Sofia Sundkvist
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Small Opals That´s The King
Uppfödare: Helle Bekker
Äg: Harrieth Olofsson

  

Bästa junior

Domare: Karin Sjöholm Östlund
 
Bichon Havanais
Nasherhaus Mama Said
Uppfödare: Melissa Westergård
Äg: Melissa Westergård
Bästa junior 2:  Chihuahua korthår
Jamie-Lynn´s Zero Fs To Give
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy
Äg: Jamie Mc Coy
Bästa junior 3: Mops
P´Zazz Xoxo
Uppfödare: Katrin Vestin Lundberg
Äg: Katrin Vestin Lundberg
Bästa junior 4: Coton De Tuléar
JEUW-19 SE JV-19
Chanceux Le Petit Prince Parfait
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen
Äg: Lena Karlstedt

  

Bäst unghund

Domare: Aisling Conolly
 
Mops
NO JV-18 SE JV-18-19 SE V-19
P´Zazz Witch Hazel
Uppfödare: Katrin Vestin Lundberg
Äg: Katrin Vestin Lundberg
Bästa unghund 2: Chihuahua Korthår
SE JV-19
Jamie-Lynns Whoop Whoop
Uppfödare: Jamie Mc Coy
Äg: Jamie Mc Coy
Bästa unghund 3: Löwchen
NORD  JV-18 SE JV-18 SE JV-19
Oh Heavens Little Sister
Uppfödare: Frida Blom
Äg: Frida Blom
Bästa unghund 4: Papillon
Butterflydream´s Biscuit
Uppfödare: Anders & Monica Boman
Äg: Monica Boman

 

Bästa veteran

Domare: Dorthe Lind Rasmussen
 
Chinese Crested Dog
C.I.B. BG CH SE&NO&DK&FI UCH LU CH SE V-15 VDH CH
Yamboliz Evert Taube
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin
Äg: Britt-Marie Österberg
Bästa Veteran 2: Bichon Havanais
C.I.B SE&FI&NO UCH JWW-08 NORD V-15 WW-09
Trollhedens Gubben Gino
Uppfödare: Marie Öhman Westling, Åke Öhman
Äg: Marie Öhman Westling, Åke Öhman
Bästa Veteran 3: Papillon
C.I.B. DK&FI&NO&SE UCH SE VV-19
Tingate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Ägare: Monica Boman
Bästa Veteran 4: Petit Brabancon
C.I.B. NORD UCH SE JV-12
Hierners Lady In Red
Uppfödare: Julia & Marie Louise Hierner
Ägare: Julia Hierner
 

Bästa avelsgrupp

Domare: Karin Sjöholm Östlund
Petit Brabancon
FI UCH NORD UCH US CH
Blue Bay´s Roi de La Revolution
Uppfödare: Jarmo Hilpinen& Marko Samela
Äg:
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Markus Gisslén
 
Bichon Havanais
Kennel: Trollhedens
Uppfödare: Mari Öhman Vestling, Åke Öhman
2:a Chinese Crested Dog
Kennel: Yamboliz
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin
3:a Phaléne
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Elin Med Frasse

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Ella Med Putte