Timrå 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 Bis


 

BIS Valp

Valp

 

 

BIS Junior

Junior

 

BIS Unghund

 Unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 Veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 Uppfodargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 Avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 Barn m hund 6 8

 

 Barn med Hund 9-11 år

Barn m hund 9 11

 

Best In Show
Domare: Maureen Tate-Byrne

Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: C S & K S Undheim
Äg: Catalina Gustafsson
BIS 2 Löwchen
Oh Heavens Little Sister
Uppfödare: Frida Blom
Äg: Frida Blom
BIS 3 Mops
Moloss Rose Fantasia
Uppfödare: Harrieth Sandberg
Äg: Harrieth Sandberg
BIS 4 Coton De Tulear
C.I.B. BE CH NORD UCH EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17 PL CH
LU CH RU CH VDH CH
Sidus Icebreaker
Uppfödare: Christina Olsson Berggren
Äg: Eva Eiserman Lindström

Bästa valp

Domare: Anna-Lena Angeria
Mops
Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
Uppfödare: Monica Stavenborn
Äg: Angelika Eriksson
Bästa valp 2: Fransk Bulldog
_______
Uppfödare:
Äg:
Bästa valp 3: Petit Brabancon
Notarius Superman Zlatan
Uppfödare: Annika Nyman
Äg: Annika Nyman
Bästa valp 4: Chihuahua Korthårig
Lilldivan´s Love Me Tender
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: Maria Jansson

  

Bästa junior

Domare: Jahn Stääv
Frans Bulldog
Carte Truffé Fame´n Fortune
Uppfödare: Noora Ihalainen-Saira & Toni Saira
Äg: Tobias Palmberg
Bästa junior 2:  Chihuahua Långhårig
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin & Torbjörn Conrad
Bästa junior 3: Pekingese
Small is beautiful´s Lorax
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
Bästa junior 4: Russkiy Toy Långhårig
Just Angel Caramel
Uppfödare: Iva Ivanovska
Äg: Marianne Sondell & Ulrika Brattberger Ekstrand

  

Bäst unghund

Domare: Jahn Stääv
Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: C S & K S Undheim
Äg: Catalina Gustafsson
Bästa unghund 2: Papillon
Blizzbogårdens Giovanni
Uppfödare: Mona Blom
Äg: Mona Blom
Bästa unghund 3: Chihahua Långhårig
Magic Show Elvis Presley
Uppfödare: K Mamedova & A Alanen
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
Bästa unghund 4: Mops
Wesrholmen Honover Homerun
Uppfödare: Stefan Lindqvist & Carmita Lundin
Äg: Carmita Lundin

Bästa veteran

Domare: Daniel Örn Hinrikson
Mops
FI UCH SE UCH
Troppola Sofia Coppola
Uppfödare: Monika Kevin-Wicht
Äg: Eija Peltoiemi
Bästa Veteran 2: Griffon Bruxellois
SE UCH SE V-10 SE V-13 SE VV-17
Notarius I´m Just Stunnin
Uppfödare: Ánnika Nyman
Äg: Annika Nyman
Bästa Veteran 3: Chihuahua Korthårig
DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Chi Loves You Touch Of Sunshine
Uppfödare: Marianne Vatnöy
Ägare: Annethe Idnert
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Tingate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Äg: Monica Boman

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandar Petrovic
Chihuahua Korthrig
Kennel: Jamie-Lynn´s
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy & Caroline Åkesson
2:a Chihuahua Långhårig
Kennel: Tint Tulips
Uppfödare: Marlene Svegreus
3:a Mops
Kennel: Westerholmens
Uppfödare: Stefan Lindqvist & Carmita Lundin
4:e Papillon
Kennel:
Uppfödare:

Bästa avelsgrupp

Domare: Jahn Stääv
Chihuahua Korthårig
DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Chi Loves You Touch Of Sunshine
Uppfödare: Marianne Vatnöy
Äg: Annethe Idnert
 2:a Papillon
SE UCH
Lindatorps Blizzandra
Uppfödare: Geine Edenius
Äg: Mona Blom

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Malin Gustavsson Med Luna

  

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: ?

Norrköping 2019

Fotograf: © Lars-Olof Carlén
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

 Barn med Hund 9-11 år

 ungdom med hund

Best In Show
Domare: Kitty Sjong

Chihuahua Korthårig
BY CH LT CH SE UCH SE V-17
Chochoba Play Every Day
Uppfödare: Inga Uzkaine
Äg: Berith Weinstock
BIS 2 Griffon Bruxellois
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18
SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 3 Papillon
NORD JV-17
Silenzio´s Kickoff
Uppfödare: Britt-Marie Hansson
Äg: Britt-Marie Hansson
BIS 4 Löwchen
SE V-18
Simbaline Parti Party
Uppfödare: Lena Olsén
Äg: Linda Carderos
 
 

Bästa valp

Domare: Sara Nordin
 
Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Eight
Uppfödare: Diana Jarhl & Percy Norrman
Äg: Åsa Pettersson
Bästa valp 2: Chihuahua Långhårig
Shine On A Kiss From A Rose
Uppfödare: Björn & Karin Hellström
Äg: Karin Hellström
Bästa valp 3: Mops
Sparvöga´s Evening Echo
Uppfödare: Camilla Dahlroth
Äg: Charlotte Bransfield
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Voila Jeez Louise
Uppfödare: Pernilla Glumstrand
Äg: Tarja Arola Lundgren
 

  

Bästa junior

Domare: Brith Andersson
 
Mops
Kingsize Fawn Sweet Potato Freis
Uppfödare: Monica Stavenborn
Äg: Angelica Eriksson, Monica Stavenborn
Bästa junior 2:  Löwchen
Hotwinds Applapp Satt Duslapp
Uppfödare: Linda Carderos
Äg: Linda Carderos
Bästa junior 3: Chinese Crested Dog
NORD JV-18
Sirocco Go Big Or Go Home
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Elin Gunnarsson
Bästa junior 4: Fransk Bulldog
Le Suprime Poire Belle-Héléne
Uppfödare: Pia Carnbrant
Äg: Lars-Olof Carlén

  

Bäst unghund

Domare: Zeljko Gajic
 
Chihuahua Korthårig
SE JV-19
Jamie-Lynn´s Whoop Whoop
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy, Caroline Åkesson
Äg: Jamie-Lynn Mc Coy
Bästa unghund 2: Petit Brabancon
Ratcatcher´s Zack
Uppfödare: Jan Silén
Äg: Jan Silén
Bästa unghund 3: Bichon Frisé
Petit Ami´s Vester Right
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Pia Schagerberg
Bästa unghund 4: Fransk Bulldog
Sudderuddens Greta af Hjalmar
Uppfödare: Britt-Marie & Stefan Ekgren
Äg: Lars-Olof Carlén

 

Bästa veteran

Domare: Sara Nordin
 
Chines Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Äg: Anna Carlsson
Bästa Veteran 2: Chihuahua Korthårig
C.I.B. FI UCH NO UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH
Chi Loves You Touch Of Sunshine
Uppfödare: Marianne Vatnöy
Äg: Annethe Idnert
Bästa Veteran 3: Coton De Tuléar
BE CH C.I.B. NORD UCH EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17
NORDIC CH PL DH LU CH VDH&RU CH 
Sidus Icebreaker
Uppfödare: Christina Olsson Berggren
Ägare: Eva Eiserman
Bästa Veteran 4: Griffon Belge
C.I.B. EE CH FI UCH LT CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH
NO V-11 SE UCH SE V-12-13 SE V-18 SEVV-18 SE V-19
SE VV-19 VEUW-18
Fiddle-Stick´s Pinch Of Pepper
Uppfödare: Susanne Söderberg
Äg: Jimmie Lundgren

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Zeljko Gajic
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunarsson
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare:

Västerås 2019

 

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Viktor Lobakin

Fransk Bulldog
IT CH
Senorio de Carthago King Of Eternit
Uppfödare: F J Fernandez Hernandes
Äg: Ramberti Francesco
BIS 2 Löwchen
Wanted As Attended By Cossu
Uppfödare: Jari Partanen
Äg: Ylva Belin
BIS 3 Papillon
NORD JV-17 SE UCH
Silenzio´s Kickoff
Uppfödare: Britt-Mari Hansson
Äg: Britt-Mari Hansson
BIS 4 Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Russkaya Roskosh Feya
Uppfödare: L V Varetennikova
Äg: Inger Hansson
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Soley Ragnarsdottir
Fransk Bulldog
Alfizz New Kid On The Block
Uppfödare: Lisa Lundmark, Gunnel Jansson
Äg: Lisa Lundmark
Bästa valp 2: Chihuahua Långhårig
Chiro Eternal Flame
Uppfödare: Annethe Idnert
Äg: Annethe Idnert
Bästa valp 3: Bichon Havanais
Voila Jeez Louise
Uppfödare: Pernilla Glumstrand
Äg: Tarja Arola Lundgren
Bästa valp 4: Mops
Duovas Pick Up Artist
Uppfödare: Eija Peltoniemi
Äg: Eva-Lena Becker

  

Bästa junior

Domare: Alberto Vergara
 
Chinese Crested Dog
SE JV-19
Sirocco Like A Million Scoville
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Malin Svalin
Bästa junior 2:  Mops
Tangetoppen´s Viva Las Vegas
Uppfödare: Elisabeth Juverud
Äg: Lena Penttinen
Bästa junior 3: Papillon
Silenzio´s Paparatzi
Uppfödare: Britt-Mari Hansson
Äg: Annette Johansson
Bästa junior 4: Malteser
IT CH
Jasmine White Kiss
Uppfödare: P Carcamgiu
Äg: Paola Monica Cartagiu

  

Bäst unghund

Domare: Elisabetha de Luca
 
Bichon Frisé
Zojoma´s Liberté
Uppfödare: K Gjöen Jorunn
Äg: Gjöen Jorunn
Bästa unghund 2: Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin, Emilir Andersen
Bästa unghund 3: Chinese Crested Dog
Yamboliz Lady Gaga
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin
Äg: Stefan Nordin
Bästa unghund 4: Papillon
Garden Butterfly Aksel Olsen
Uppfödare: Marianne Lundqvist
Äg: Marianne Lundqvist

 

Bästa veteran

Domare: Eva Liljeqvist Borg
 
Bichon Havanais
SE UCH
Zodialaka´La Star´First Chocolate
Uppfödare: Camilla Selin
Äg: Camilla Selin
Bästa Veteran 2: Coton De Tuléar
C.I.B NORD UCH DK UCH LPI NO VV-18 NORD V-15 & VV-15
NORD VV-18-19 RLD N&F&A SE VV-16-17-18-19 VEUW 15-16
Mayaroz Marguerite de Narvarre
Uppfödare: Monica Holand
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 3: Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Ägare: Annika Carlsson
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD UCH VWW-17
Denemore Looking Good
Uppfödare: S Caroll, J Newman
Ägare: Malin Malmkvist
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Eva Liljeqvist Borg
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson
2:a Chihuahua Korthårig
Kennel: Small Is Beautful´s
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Bichon Havanais
Kennel: Zodiaka´La Star´s
Uppfödare: Camilla Selin 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Soley Ragnarsdottir
 
Chihuahua Korthårig
C.I.B. NORD V-15 SE UCH
Small Is Beautiful´s Impatient Girl
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
 
2:a Papillon
SE UCH SE VV-18
Stridsmarkens Fighter
Uppfödare: Peter Mattsson
Äg: Peter Mattsson
 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Denise med Lilly

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Hanna med Fighter

 

Borås 2019

Fotograf: © Jean T Alexandersson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis

Best In Show-BIM

bim bis

BIS Valp 4-6 mån

valp 4 6

 BIS Valp 6-9 mån

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 Saknar bild.

Var vänlig skicka bild om du fotat till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

 

ungdom m hund

Juniorhandling

juniorhandling

Best In Show
Domare: Kateryna Pereguda

Bichon Frisé
DK UCH RO CH SE UCH
Hardy-Flap´s Caractus Of Carelauni
Uppfödare: Karin & Stefan Harde, Katarina Harde Åkesson
Äg: Karin Rosvall
BIS 2 Russkaja Tsvetnaja Bolonka
NO V-18 NORD UCH NORD V-18 NORDIC CH SE UCH
SE V-18
Cocoa Love Canis Bohemia
Uppfödare: Iva Gerykova
Äg: Pia Gjälby
BIS 3 Chihuahua Korthårig
BY CH LT CH SE UCH SE V-17
Chochoba Play Every Day
Uppfödare: Inga Uzkaine
Äg: Berit Weinstock
BIS 4 Papillon
DH UCH FI UCH NO UCH NO V-18 SE JV-17 SE UCH
SE V-19
Lindatorps Izzmael
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius
 
 

Best In Show-BIM
Domare: Peter van Baaren Grob

Japanese Chin
C.I.B. NORD UCH FI UCH NORD JV-15 NORD V-18
NORD&NO&DK V-16 NORDIC CH SE V-16-17
Nemorose´s What´s Up
Uppfödare: Eva-Britt Ejrefalk
Äg: Charlotta Östholm
BIS 2 Bichon Havanais
NO UCH SE UCH
Meandi´s Hypnotizing Haxon
Uppfödare: Katarina & Lars Mossberg
Äg: Pernilla Mileteg
BIS 3 Chihuahua Korthårig
Lilldivan´s Love Me Tender
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: maria Jansson
BIS 4 Petit Brabancon
SE JV-18 
Feigusch Enjoy Yourself
Uppfödare: Rosanna Feigusch
Äg: Barbro Almskoug Berg & Julia Herner
 

Bästa valp 4-6 mån

Domare: Peter van Baaren-Grob
 
Bichon Havanais
Cbana Stars Come On Conrad
Uppfödare: E Bolsgård& R G Slinning
Äg: Katarina Mossberg
Bästa valp 2: Chihuahua Korthårig
Shine On Bury Me Deep In Love
Uppfödare: Björn & Karin Hellström
Äg: Karin Hellström
Bästa valp 3: Mops
Tiger Kings Amarone Vigneto Castel
Uppfödare: Jenny & Robert Mattsson
Äg: Robert Mattsson
Bästa valp 4: Pekingese
Henrikville Fiore Viola
Uppfödare: Henrik Johansson
Äg: Magdalena Johansson
 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Sonia Davies
Mops
Pugwood´s Balenciaga
Uppfödare: Gunilla Jonsson
Äg: Gunilla Jonsson
Bästa valp 2: Fransk Bulldog
Point Blanc Camille
Uppfödare: Ann-Christine Johansson
Äg: Ann-Christine Johansson
Bästa valp 3: Papillon
Purple Sensation Kenny
Uppfödare: Rune Johnny Bernhus
Äg: Claes Svensson
Bästa valp 4: Löwchen
Golbourne´s Mrs Bucket
Uppfödare: K & R J Morgan-Stanley
Äg: Fia Gustavsson

  

Bästa junior

Domare: Peter van Baaren-Grob
 
Bolognese
Meandi´s Lucent Lennox
Uppfödare: Katarina & Lars Mossberg
Äg: Mona-Elisa Flodén Hansson
Bästa junior 2:  Mops
SE JV-19
Mockilocks D Supa Dupa Fly Boy
Uppfödare: Lindha Falk
Äg: Lindha Falk
Bästa junior 3: Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Avesta Viva Yaponskiy Bog
Uppfödare: I V Sivakova
Äg: Marie Svensson
Bästa junior 4: Papillon
Lindatorps Queen Qendresa
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius

  

Bäst unghund

Domare: Ann Wildman
 
Chihuahua Långhårig
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin Conrad
Bästa unghund 2: Fransk Bulldog
DK JV-18 SE JV-19
Carte Truffé Fame´n Fortune
Uppfödare: Noora Ihalainen-Sairi & Toni Sairi
Äg: Tobias Palmberg
Bästa unghund 3: Mops
Zuma´s Coz I´m Gorgeous
Uppfödare: Magnus & Susanne Andersson
Äg: Susanne Andersson
Bästa unghund 4: Petit Brabancon
SE JV-18
Feigusch Enjoy Yourself
Uppfödare: sanna Feigusch
Äg: Barbro Almskoug Berg & Julia Herner

 

Bästa veteran

Domare: Evelyne Eva Vincent Schmidt
 
Chines Crested Dog
NO VV-17-18 NORD JV-10 NORD VV-18 SE V-17-18 SE&DK&NO UCH
VDH CH
Sun-Hee´s I´m A Marionette
Uppfödare: Helena Karlsson
Äg: Felicia Lemmeke
Bästa Veteran 2: Coton De Tuléar
C.I.B BE CH NORD UCH EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17
NORDIC CH PL CH LU CH VDH&RU CH
Sidus Icebreaker
Uppfödare: Christina Olsson Berggren
Äg: Eva Eismann Lindström
Bästa Veteran 3: Chihuahua Korthårig
DK UCH NORD VV-15 SE UCH SE VV-16
Tettchi´s Charming Little Disa
Uppfödare: Catrin & Mats-Åke Welin
Ägare: Catrin Welin
Bästa Veteran 4: Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan Harde, Catarina Harde Åkesson, Carin Harde
Ägare: Helena Leienehed
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Sonia Davis
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson
2:a Mops
Kennel: Zuma´s
Uppfödare: Magnus & Susanne Andersson
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Chihuahua Korthårig
Kennel: Lilldivan´s
Uppfödare: Maria Jansson 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Ann Wildman
 
Papillon
C.I.B. NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare: Anne Weiefors
Äg: Anne Weiefors
 
2:a Petit Brabancon
FI UCH NORD UCH US CH
Blue Bay´s Roi de La Revolution
Uppfödare: Jarmo Hilpinen & Marko Salmela
Äg:
3:a Bichon Frisé
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15
Petit Ami´s Eyecatcher
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Pia Schagerberg 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Lotten Rönqvist

Vinnare: Elin Norelius med Frasse 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönqvist

Vinnare: Evelina Åkesson med Saga 

 

Juniorhandling 12-16 år

Domare: Lotten Rönqvist

Vinnare: Emma Angelin med Anya

Luleå 2019 augusti

Fotograf: ©
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 


 

BIS Valp

 

 

BIS Junior

 

BIS Unghund

 

 

 

 

BIS Veteran 

 

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 

 

 

 Barn med Hund 9-11 år

 

Best In Show
Domare: Nenad Davidovic

Chihuahua Korthårig
BY CH LT CH SE UCH SE V-17
Chochoba Play Every Day
Uppfödare: Inga Uzkaine
Äg: Berith Weinstock
BIS 2 Griffon Bruxellois
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18
SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 3 Papillon
NORD JV-17
Silenzio´s Kickoff
Uppfödare: Britt-Marie Hansson
Äg: Britt-Marie Hansson
BIS 4 Löwchen
SE V-18
Simbaline Parti Party
Uppfödare: Lena Olsén
Äg: Linda Carderos
 
 

Bästa valp

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Coton De Tulèar
Chacotte´s C'Est Un Diamant
Uppfödare: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson
Äg: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson
Bästa valp 2: Papillon
Skraveldalens B Endless Love
Uppfödare: Håkan & Åsa Engebro
Äg: Åsa Engebro
Bästa valp 3: Chihuahua korthår
Minitroopers Pom Poko
Uppfödare: Hanna Hedlund
Äg: Hanna Hedlund
 
 

  

Bästa junior

Domare: Natasa Davidovic
 
Chihuahua långhår
Chirunas Vintersaga
Uppfödare: Sandra Engström
Äg: Ann-Charlotte Sundvall
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Zanevi´s Pri Ma Donna
Uppfödare: C & Jg Olsen, A Larsen
Äg: Lola Marie Folcke
Bästa junior 3: Mops
Royalgrowe Little Red Riding Hood
Uppfödare: Ilpo Ojala
Äg: Sanna Rahkala
Bästa junior 4: Coton De Tulèar
JEUW-19 SE JV-19
Chanceux Le Petit Prince Parfait
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen
Äg: Lena Karlstedt

  

Bäst unghund

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Mops
Snowpug´s Victory Royale
Uppfödare: Mona H Gunnarsdotter Bergheim
Äg: Mona H Gunnarsdotter Bergheim
Bästa unghund 2: Bichon Havanais
SE JV-19
Lekkerbisken´s Just 4 You
Uppfödare: Iren  Monsen Fröydis
Äg: Josefina Ölund
Bästa unghund 3: Coton De Tulèar
SE JV-19
Cotontrez Fairytale Freja
Uppfödare: Lena Karlstedt
Äg: Lena Karlstedt
Bästa unghund 4: Chihuahua långhår
Idyllium´s Shape Of You
Uppfödare: Marthe Dalen
Äg: Marthe Ellingsen

 

Bästa veteran

Domare: Natasa Davidovic
 
Papillon
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE VV-19
Tinggate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Äg: Monica Boman
Bästa Veteran 2: Chihuahua långhår
EE CH FI UCCH LV CH RLD N&F&A&M SE UCH
Rosackis He Is The Man
Uppfödare: Anette Eriksson
Äg: Sandra Engström
Bästa Veteran 3: Coton De Tuléar
C.I.B. NORD UCH DK&VDH CHNORD JV-11 NORD V-18 NORD
VV-18 & NO VV-18 SE V-18 SE VV-18-19
Flamencoton Cloud Nine
Uppfödare: Rie Satsu
Ägare: kiAnn Charlott Eriksson
Bästa Veteran 4: Bichon Havanais
C.I.B. NORD UCH SE VV-16-18-19
Behave´s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom, Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Natasa Davidovic
 
Bichon Havanais
Kennel: Norrtussarnas
Uppfödare: Camilla Hansson, Helene Mickelsson
2:a Chihuahua långhår
Kennel: Paw Passions
Uppfödare: Lena Krånglin, Christoffer Jonsson
3:a Papillon
Kennel: Glittra´s
Uppfödare: Annika Sjölund
4:e Russkiy Toy släthår
Kennel: Lucky Line´s
Uppfödare: Anna-Lena & Felicia Nilsson
 

  

Bästa avelsgrupp

Domare: Monika Vikner Stafberg
Chihuahua Långhår
C.I.B. DK UCH EE CH HU CH NORD UCH
Tigerliljas Light Years Ahead
Uppfödare: Ann-Charlotte Sundvall
Äg: Ann-Charlotte Sundvall

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: