Tågarp 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodergrupp

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

Barn med Hund 6-8 år

 

 Barn med Hund 9-11 år

 barn med hund

Best In Show
Domare: Elisabetta de Luca

Mops
DE CH DK UCH SEUCHVDH CH
Pugengens Lady Edith Crawley
Uppfödare: Carina och Åke Radlert
Äg: Carina och Åke Radlert
BIS 2 Chinese Crested Dog
C.I.B. BG CH SE& NO UCH LU CH NO V-15 SE V-15
Yamboliz Evert Taube 
Uppfödare: Petra och Stefan Nordin
Äg: Britt-Marie Österberg
BIS 3 Papillon
Queenwing´s Delicios Star
Uppfödare: Daniel & Tina Ingelow
Äg: Tina Ingelow
BIS 4 Malteser
C.I.B. FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vermolen, Nederländerna
Äg: Lisbeth Giantz Larsson
 
 
 
 
 

Bästa valp

Domare: Marie Callert
 
Bichon Havanais
Bichavas Petunia
Uppfödare: Minna Vahvelainen, Lena Thelin
Äg: Virginia Maxelius
Bästa valp 2: Chihuahua Långhår
Qq´s Amazing Red Wild N White
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Janina Timerdal
Bästa valp 3: Mops
Semlans Take It Easy
Uppfödare: Gunilla Hirving
Äg: Gunilla Hirving
Bästa valp 4: Coton De Tuléar
Rosencottens Snow White
Uppfödare: Lisa & Yvette Karlsson
Äg: Lisa Karlsson

 

  

Bästa junior

Domare: Goran Gladic
 
Chihuahua Långhår
Qq´s Amazing Prinsess Rosegold
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Janina Timerdal
Bästa junior 2:  Mops
Bubblan´s Robinia
Uppfödare: Anette Holmén Umenmark
Äg: Anette Holmén Umenmark
Bästa junior 3: Coton De Tuléar
Herocotts Unique Umberto
Uppfödare: Susanne Hero
Äg: Susanne Hero
Bästa junior 4: King Charles Spaniel
Tudorhurst Prince Harry
Uppfödare: Julia Pennington, England
Äg: Jeanette & Rassmus Wahlstedt

  

Bäst unghund

Domare: Paolo Lovagio
 
Mops
Semlans Prins Casplan
Uppfödare: Gunilla Hirving
Äg: Gunilla Hirving
Bästa unghund 2: Coton De Tuléar
SE JV-17 Herocotts Royal Rainbow
Uppfödare: Susanne Hero
Äg: Agneta Josefsson
Bästa unghund 3: Chihuahua Långhår
Microchihuas Expectation
Uppfödare: Dusan Paunovic, Serbien
Äg: Ingela Delaroth
Bästa unghund 4: Japanese Chin
Faw´Waz Hide-yoshi
Uppfödare: Madeleine Wall
Äg: Madeleine Wall

 

Bästa veteran

Domare: Armando Ferone
 
Chinese Crested Dog
NORD UCH
Müslis Gin Rummy
Uppfödare: Annica Hellman
Äg: Susanne Enberg, Amanda & Viktor Nilsson
Bästa Veteran 2: Papillon
NO VV-17 NORD UCH SE VCH VWW-18
Weiefors Dainty Disa
Uppfödare: Anne Weiefors
Äg: Anne Weiefors
Bästa Veteran 3: Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan Harde, Catarina Harde Åkesson/
Carin Harde
Ägare: Carin Harde
Bästa Veteran 4: King Charles Spaniel
C.I.B. DK VV-15 DK VV-16 NORD UCH NORD VV-16
Ramblers Signe Tillish
Uppfödare: Inga Ernstad
Äg: Veronica Udd

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Goran Gladic
 
Mops
Kennel: Semlans
Uppfödare: Gunilla Hirving
2:a Chihuahua Långhår
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timerdal
3:a Papillon
Kennel: Weiefors
Uppfödare: Anne Weiefors
4:e Chinese Crested Dog
Kennel: Jean Dark
Uppfödare: Felicia och Jeanette Lemmeke

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Armando Ferone
 
Papillon
C.I.B. NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare:Anne Weiefors
Äg: Anne Weiefors
  

Barn med Hund 6-8 år

 Domare:  

 

Barn med Hund 9-11 år

Domare:

Andeas Åkesson med Sonia

Timrå 2019

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfdargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barm m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Ann-Cristin Johansson

Papillon
FI UCH NO UCH NO V-18 SE JV-17 SE UCH
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius
BIS 2 Bichon Frisé
Whitemoonwalker Who´s That Girl
Uppfödare: Anu J Virtanen
Äg: Anu Virtanen
BIS 3 Fransk Bulldog
SE JV-18 SE V-18
Marikarlos Oooh´ Candy
Uppfödare: Magnus Berglin, Håkan Häll
Äg: Håkan Häll
BIS 4 King Charles Spaniel
C.I.B.EE&LT&LV CH FI V-16 NORD JV-15 NORD&NO UCH RU CH
Lacy´s Alchemist
Uppfödare:
Äg: Tina Andersson
 
 

Bästa valp

Domare: Maria Lönnhammar
 
Chihuahua långhår
Shine On A Kiss From A Rose
Uppfödare: Björn & Karin Hellström
Äg: Karin Hellsrtöm
Bästa valp 2: Bichon Havanais
Tequilville´s Easy To Love Eliza
Uppfödare: Kay & Monica Embretsen
Äg: Monica Embretsen
Bästa valp 3: Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Russkaya Roskosh Feya
Uppfödare: L V Veretennikova
Äg: Inger Hansson
Bästa valp 4: Löwchen
Lowenhart Wallstreet Wolf
Uppfödare: L & C Home
Äg: Frida Blom

 

  

Bästa junior

Domare: Marja Kosonen
 
Chihuahua långhår
Idyllium´s Little Miss Show Off
Uppfödare: Marthe Dalen
Äg: Marte Dalen
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Sirocco Like A Million Scoville
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Malin Svalin
Bästa junior 3: Mops
NO JV-18 SE JV-18
P´zazz Witch Hazel
Uppfödare: Katrin Westin Lundberg
Äg: Katrin Westin Lundberg
Bästa junior 4: Bolognese
Köbanyai Pelyhes Bryon
Uppfödare: Tibor & Tiborné Andrejcsik
Äg: Fredrika & Lotten Rönquist

  

Bäst unghund

Domare: Elisabeth Spillman
 
Bichon Frisé
Whitemoonwalker Who´s That Girl
Uppfödare: Anu Virtanen
Äg: Anu Virtanen
Bästa unghund 2: Chihuahua korthår
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18
Amazing Dream Victorius Legolas
Uppfödare: Camilla Mikkelsen
Äg: Christina Wulff-Pedersen, Camilla Mikkelsen
Bästa unghund 3: Phaléne
Freetain´s Jigger Rockmoon
Uppfödare: Anne Grethe Lyngstad
Äg: Anne Grethe Lyngstad
Bästa unghund 4: Petit Brabacon
FI V-18 JEUW-18
Hierners The Iron Lady
Uppfödare: Julia Hierner
Äg: Julia Hierner

 

Bästa veteran

Domare: Samuel Carlid
 
Bichon Havanais
C.I.B NORD UCH SE VV-16 SE VV-18
Behave´s Irristible Iceman
Uppfödare: Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson
Bästa Veteran 2: Chihuahua korthår
DK UCH DK V-18 DK VV-18 FI VV-18 INT UCH NO UCH NORD UCH
NORD V-12  RO CH SE UCH SL CH
Chilitos Coma
Uppfödare: Celius L / Moan T / Rongevaer, Bratsberg K / Holtnaes A
Äg: Christina Wulff- Pedersen, Anniken Holtnäs
Bästa Veteran 3: Fransk Bulldog
C.I.B DK UCH DK V-13 FI UCH NO UCH NO V-13 NORD UCH SE UCH
Lufsenburgs My Little Friend
Uppfödare: Leif & Marianne Ottinger
Ägare: Magnus Eriksson
Bästa Veteran 4: Coton De Tulear
C.I.B. NORD UCH DK&VDH CH NORD JV-11 NORD V-18 NO VV-18 SE VV-18
Flamencoton Cloud Nine
Uppfödare: Rie Satsuki
Äg: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Fredrik Nilsson
 
Chihuahua långhår
Kennel: Idyllium´s
Uppfödare: Marth Dalen
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
3:a Chihuahua korthår
Kennel: Koru´s
Uppfödare: Christine Wulff-Pedersen & Lena Sparbo
4:e Coton De Tuléar
Kennel: Cotontrez
Uppfödare: Lena Karlstedt

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Maria Lönnhammar
 
Petit Brabacon
C.I.B NORD UCH DK V-17 FI UCH FI&NO V-18 SE V-17-18 US CH
Blue Bay´s Roi de La Révolution
Uppfödare: Jarmo Hilpinen & Marko Salmela
Äg: Julia Herner, Jarmo Hilpinen & Marko Salmela
 
 2:a 

Uppfödare:
Äg:
 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Elsa Larsson med Lucifer

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Molly Bruneryd med Frank

Hässleholm 2019

Fotograf: © Inger Yaglikcilar
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

 ungdom m hund

Best In Show
Domare: Tijana Konrad

Griffon Bruxellois
DK JW-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18
NORD V-18 SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 2 Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin, Emilie Andersen
BIS 3 Chihuahua Långhår
C.I.B IT CH
Headstar Prince Rogers-PI
Uppfödare:
Äg: Janina Temerdal Eriksson
BIS 4 Chinese Crested Dog
JWW-18 JWW-19 NO V-18 RS CH SE V-18
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: C S & K S Undheim
Äg: Cornelia Sofie Undheim
 
 

Bästa valp

Domare: Lena Persson
 
Mops
Pugwood´s Balenciaga
Uppfödare: Gunilla Jonsson
Äg: Gunilla Jonsson
Bästa valp 2: Bolognese
Aquavit Hocus Pocus
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa valp 3: Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Two
Uppfödare: Karin & Stefan Harde, Katarina Harde Åkesson
Äg: Carin Harde
Bästa valp 4: Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Queen Of Spades
Uppfödare: Karin & Stefan Harde, Katarina Harde Åkesson
Äg: Carin Harde
 

  

Bästa junior

Domare: Aleksandra Palumbo
 
Chinese Crested Dog
Jean Dark Only If
Uppfödare: Felicia & Jeanett Lemmeke
Äg: Felicia Lemmeke
Bästa junior 2:  Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin, Emilie Andersen
Bästa junior 3: Bichon Havanais
Aquavit I Kissed A Girl
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa junior 4: Mops
Festivals Soul Narniya
Uppfödare: Yu S Kadeneva
Äg: Åsa Knutsson

  

Bäst unghund

Domare: Bengt-Åke Brogren
 
Griffon Belge
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18  NORD V-18
SE JV-18 SE V-18
Ru-Pul´s Tasty Tim
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa unghund 2: Chihuahua Långhår
QElith Joy To The World
Uppfödare: Emma & Lisa Thin
Äg: Madeleine Eriksmoen
Bästa unghund 3: Bolognese
NORD JV-18 NORD V-18 NO V-18
Aquavit Cancan
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa unghund 4: Mops
Ahlehoff´s X-Men Origins
Uppfödare: Zita Ahlehoff
Äg: Robert Mattsson

 

Bästa veteran

Domare: Helle Dan
 
Chines Crested Dog
NORD UCH
Müslis Gin Rummy
Uppfödare: Annica Hellman
Äg: Viktor Nilsson
Bästa Veteran 2: Bichon Havanais
C.I.B DK V-16 DK VV-16 FI&NU UCH LPI NORD V-16 NORDIC CH
SE VV-16 SE&DK UCH VWW-17
Semlans Evita
Uppfödare: Gunilla Hirwing
Äg: Karolin Haglund
Bästa Veteran 3: Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan Harde, Catarina Harde Åkesson, Carin Harde
Ägare: Helena Leienehed
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD VWW-17
Denemore Looking Good
Uppfödare: Caroll s. Newman
Äg: Malin Malmkvist

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandra Palumbo
 
Chihuahua Långhår
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timerdal Eriksson
2:a Mops
Kennel: Zuma´s
Uppfödare: Magnus & Susanne Andersson
3:a Bichon Frisé
Kennel: Hardy-Flap´s
Uppfödare: Stefan Harde, Katarina Åkesson Harde Carin Harde
4:e Chinese Crested Dog
Kennel: Yamboliz
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Bengt-Åke Brogren
 
Chihuahua Långhår
SE UCH DK UCH
Superman-PL Magicollection
Uppfödare:
Äg:
 
  

Barn med Hund 6-8 år

Domare:

Vinnare: Vilde med Kitty

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: Andreas med Sonja

Lidköping 2019

Fotograf: © Krister Bratt
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfdargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

 

Best In Show
Domare: Helene Liatsi

Chihuahua Långhår
C.I.B IT CH
Headstar Price rogers-PI
Uppfödare:
Äg: Claudia Friscia
BIS 2 Bichon Frisé
Petit Ami´s Higher Ground
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Wivi-Anne Olsen
BIS 3 Griffon Bruxellios
DK JW-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18
NORD V-18 SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 4 Bichon Havanais
Meandi's Handsome Henox
Uppfödare: Katarina& Lars Mossberg
Äg: Kerstin & Sofie Rattfeldt
 
 

Bästa valp

Domare: Jenny Öhqvist
 
Chihuahua Långhår
Headstar Mad Max-PI
Uppfödare: Marco Lopez
Äg: Ewa Granath
Bästa valp 2: Bolognese
Aquavit Hocus Pocus
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa valp 3: Bichon Havanais
Trasselsuddens Yster
Uppfödare: Ulrika Schön
Äg: Helene Telander
Bästa valp 4: Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Eight
Uppfödare: Percy Norrman
Äg: Diana Jarl

 

  

Bästa junior

Domare: Helene Liatsi
 
Chihuahua Långhår
Imse Vimse Wine And Roses
Uppfödare: Ewa Granath
Äg: Ewa Granath
Bästa junior 2:  Bichon Havanais
Sirlen´s Breathtaking Betsy
Uppfödare: Lena Öhlund
Äg: Lena Öhlund
Bästa junior 3: Bichon Frisé
Petit Ami´s Higher Ground
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Wivi-Anne Olsen
Bästa junior 4: Chinese Crested Dog
Jean Dark Only If
Uppfödare: Felicia & Jeanette Lemmeke
Äg: Felicia Lemmeke

  

Bäst unghund

Domare: Jenny Öhqvist
 
Griffon Belge
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18  NORD V-18
SE JV-18 SE V-18
Ru-Pul´s Tasty Tim
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa unghund 2: Chihuahua Långhår
SE JV-18
Qq´s Amazing Pricess Rosegold
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Janina Timerdal Eriksson
Bästa unghund 3: Bolognese
NORD JV-18 NORD V-18 NO V-18
Aquavit Cancan
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa unghund 4: Papillon
DK JV-18 NO JV-18
Miniwolf Cabriole
Uppfödare: Elisabeth Wolf
Äg: Anne Weiefors

 

Bästa veteran

Domare: Cathrin Lundberg Westin
 
Chines Crested Dog
NO VV-17-18 NORD JV-10 NORD VV-18 SE V-17-18 SE&DK&NO CH
VDH CH
Sun-Hee´s I´m A Marionette
Uppfödare: Helena Karlsson
Äg: Felicia Lemmeke
Bästa Veteran 2: Chihuahua Korthår
C.I.B DK V-10 NORD UCH RO CH
Lionheart Let Me Show
Uppfödare: Tove Stäveby Hellström, Lars Hellström
Äg: Camilla Sandgren
Bästa Veteran 3: Griffon Belge
C.I.B EE CH FI UCH LT CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH NO V-11
SE UCH SE V-12-13 SE V-18SE VV-18 VEUW-18
Fidle-tick´s Pinch Of Pepper
Uppfödare: Susanne Söderberg
Ägare: Jimmy Lundgren
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD VWW-17
Denemore Looking Good
Uppfödare: Caroll s. Newman
Äg: Malin Malmkvist

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Cathrin Lundberg Westin
 
Papillon
Kennel: Blizzbogårdens
Uppfödare: Mona Blom
2:a Chihuahua Långhår
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timerdal Eriksson
3:a Phaléne
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson
4:e
Kennel:
Uppfödare:

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Katrin Lundberg Westin
 
Chihuahua Långhår
SE UCH DK UCH
Superman-PL Magicollection
Uppfödare:
Äg:
 
 2:a Papillon
C.I.B NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare: Anne Weiefors 
Äg: Anne Weiefors
 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare:

Vinnare: Alina Husk med Anastasia och

              Stella Forsberg med Benny

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare:

Luleå 2019

Fotograf: © Yasmine Berg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

 

 

 

 

Best In Show
Domare: Åke Cronander

Fransk Bulldog
BY CH
A´Vigdors Nilo
Uppfödare: R Khomasuridze & N Guarimiya
Äg: Camilla Lund
BIS 2 Bichon Frisé
Keymaker´s Baby Fly Me To The Moon
Uppfödare: 
Äg: Elina Keinänen
BIS 3 Mops
Lowrider´s Peggy Sue
Uppfödare: Maria Arnfjell
Äg: Maria Arnfjell
BIS 4 Chihuahua Långhårig
Idyllium´s Little Miss Show Off
Uppfödare: Marth Dalen
Äg: Marthe Dalen
 
 

Bästa valp

Domare: Marie Callert
 
Chihuahua Långhårig
Star Strike´s Crown O Beauty
Uppfödare: Albin Jonsson
Äg: Albin Jonsson
Bästa valp 2: Bichon Havanais
Nordic Miracles So Much Better
Uppfödare: Josefina Ölund
Äg: Josefina Ölund
Bästa valp 3: Malteser
Zingotrix Zuper Star
Uppfödare: Wisth Trine Helen
Äg: Christel Eklöf
Bästa valp 4: Mops
Lowrider´s Cristal C
Uppfödare: Maria Arnfjell
Äg: Maria Arnfjell
 

  

Bästa junior

Domare: Åke Cronander
 
Bichon Frisé
Keymaker´s Baby Fly Me To Paradise
Uppfödare:
Äg: Elina Keinänen
Bästa junior 2:  Coton De Tuléar
Mountain Amber´s Zarzuela
Uppfödare: Sanna Gustavsson
Äg: Eva Isaksson
Bästa junior 3: Phaléne
Vittoria´s Zebastian
Uppfödare: Karin Johansson
Äg: Karin Johansson
Bästa junior 4: Bichon Havanais
SE JV-19
Lekkerbisken´s Just 4 You
Uppfödare: Monsen Fröydis Iren
Äg: Josefina Ölund

  

Bäst unghund

Domare: Marie Callert
 
Mops
Lowrider´s Queen Bee
Uppfödare: Maria Arnfjell
Äg: Maria Arnfjell
Bästa unghund 2: Chihuahua Långhår
Tiny Tulips Wrapped In Rubies
Uppfödare: Marlené Svegreus
Äg: Lena Krånglin
Bästa unghund 3: Malteser
Minartan Be My Bunnyguadr
Uppfödare: Sisko Ekonoja
Äg: Sisko Ekonoja
Bästa unghund 4: Papillon
Red Goblin´s River Of June Carter
Uppfödare: Åsa Nordström
Äg: Anne-Lie Llingehall

 

Bästa veteran

Domare: Marie Callert
 
Bichon Havanais
C.I.B NORD UCH SE VV-16-18-19
Behave´s Irresitable Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom & Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson
Bästa Veteran 2: Papillon
EE CH FI UCH NO UCH SE UCH
Glittra´s Within Temptation
Uppfödare: Annika Sjölund
Äg: Annika Sjölund
Bästa Veteran 3: Chihuahua Långhår
HU CH NO UCH NORD UCH SE VV-19
Tigerliljas Northern Light
Uppfödare: Ann-Charlotte Sundvall
Ägare: Ann-Charlotte Sundvall
Bästa Veteran 4: Mops
Troppola The Girl Next Door
Uppfödare: Monika Kevin-Wicht
Äg: Natacha Sundgren

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Åke Cronander
 
Bichon Havanais
Kennel: Norrtussarnas
Uppfödare: Camilla Hnsson & Helene Mickelsson
2:a Phaléne
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson
3:a Papillon
Kennel: Glittras
Uppfödare: Annika Sjölund