Luleå 2019 augusti

Fotograf: ©
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 


 

BIS Valp

 

 

BIS Junior

 

BIS Unghund

 

 

 

 

BIS Veteran 

 

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 

 

 

 Barn med Hund 9-11 år

 

Best In Show
Domare: Nenad Davidovic

Chihuahua Korthårig
BY CH LT CH SE UCH SE V-17
Chochoba Play Every Day
Uppfödare: Inga Uzkaine
Äg: Berith Weinstock
BIS 2 Griffon Bruxellois
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18
SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 3 Papillon
NORD JV-17
Silenzio´s Kickoff
Uppfödare: Britt-Marie Hansson
Äg: Britt-Marie Hansson
BIS 4 Löwchen
SE V-18
Simbaline Parti Party
Uppfödare: Lena Olsén
Äg: Linda Carderos
 
 

Bästa valp

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Coton De Tulèar
Chacotte´s C'Est Un Diamant
Uppfödare: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson
Äg: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson
Bästa valp 2: Papillon
Skraveldalens B Endless Love
Uppfödare: Håkan & Åsa Engebro
Äg: Åsa Engebro
Bästa valp 3: Chihuahua korthår
Minitroopers Pom Poko
Uppfödare: Hanna Hedlund
Äg: Hanna Hedlund
 
 

  

Bästa junior

Domare: Natasa Davidovic
 
Chihuahua långhår
Chirunas Vintersaga
Uppfödare: Sandra Engström
Äg: Ann-Charlotte Sundvall
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Zanevi´s Pri Ma Donna
Uppfödare: C & Jg Olsen, A Larsen
Äg: Lola Marie Folcke
Bästa junior 3: Mops
Royalgrowe Little Red Riding Hood
Uppfödare: Ilpo Ojala
Äg: Sanna Rahkala
Bästa junior 4: Coton De Tulèar
JEUW-19 SE JV-19
Chanceux Le Petit Prince Parfait
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen
Äg: Lena Karlstedt

  

Bäst unghund

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Mops
Snowpug´s Victory Royale
Uppfödare: Mona H Gunnarsdotter Bergheim
Äg: Mona H Gunnarsdotter Bergheim
Bästa unghund 2: Bichon Havanais
SE JV-19
Lekkerbisken´s Just 4 You
Uppfödare: Iren  Monsen Fröydis
Äg: Josefina Ölund
Bästa unghund 3: Coton De Tulèar
SE JV-19
Cotontrez Fairytale Freja
Uppfödare: Lena Karlstedt
Äg: Lena Karlstedt
Bästa unghund 4: Chihuahua långhår
Idyllium´s Shape Of You
Uppfödare: Marthe Dalen
Äg: Marthe Ellingsen

 

Bästa veteran

Domare: Natasa Davidovic
 
Papillon
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE VV-19
Tinggate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Äg: Monica Boman
Bästa Veteran 2: Chihuahua långhår
EE CH FI UCCH LV CH RLD N&F&A&M SE UCH
Rosackis He Is The Man
Uppfödare: Anette Eriksson
Äg: Sandra Engström
Bästa Veteran 3: Coton De Tuléar
C.I.B. NORD UCH DK&VDH CHNORD JV-11 NORD V-18 NORD
VV-18 & NO VV-18 SE V-18 SE VV-18-19
Flamencoton Cloud Nine
Uppfödare: Rie Satsu
Ägare: kiAnn Charlott Eriksson
Bästa Veteran 4: Bichon Havanais
C.I.B. NORD UCH SE VV-16-18-19
Behave´s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom, Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Natasa Davidovic
 
Bichon Havanais
Kennel: Norrtussarnas
Uppfödare: Camilla Hansson, Helene Mickelsson
2:a Chihuahua långhår
Kennel: Paw Passions
Uppfödare: Lena Krånglin, Christoffer Jonsson
3:a Papillon
Kennel: Glittra´s
Uppfödare: Annika Sjölund
4:e Russkiy Toy släthår
Kennel: Lucky Line´s
Uppfödare: Anna-Lena & Felicia Nilsson
 

  

Bästa avelsgrupp

Domare: Monika Vikner Stafberg
Chihuahua Långhår
C.I.B. DK UCH EE CH HU CH NORD UCH
Tigerliljas Light Years Ahead
Uppfödare: Ann-Charlotte Sundvall
Äg: Ann-Charlotte Sundvall

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: