Västerås 2019

 

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Viktor Lobakin

Fransk Bulldog
IT CH
Senorio de Carthago King Of Eternit
Uppfödare: F J Fernandez Hernandes
Äg: Ramberti Francesco
BIS 2 Löwchen
Wanted As Attended By Cossu
Uppfödare: Jari Partanen
Äg: Ylva Belin
BIS 3 Papillon
NORD JV-17 SE UCH
Silenzio´s Kickoff
Uppfödare: Britt-Mari Hansson
Äg: Britt-Mari Hansson
BIS 4 Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Russkaya Roskosh Feya
Uppfödare: L V Varetennikova
Äg: Inger Hansson
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Soley Ragnarsdottir
Fransk Bulldog
Alfizz New Kid On The Block
Uppfödare: Lisa Lundmark, Gunnel Jansson
Äg: Lisa Lundmark
Bästa valp 2: Chihuahua Långhårig
Chiro Eternal Flame
Uppfödare: Annethe Idnert
Äg: Annethe Idnert
Bästa valp 3: Bichon Havanais
Voila Jeez Louise
Uppfödare: Pernilla Glumstrand
Äg: Tarja Arola Lundgren
Bästa valp 4: Mops
Duovas Pick Up Artist
Uppfödare: Eija Peltoniemi
Äg: Eva-Lena Becker

  

Bästa junior

Domare: Alberto Vergara
 
Chinese Crested Dog
SE JV-19
Sirocco Like A Million Scoville
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Malin Svalin
Bästa junior 2:  Mops
Tangetoppen´s Viva Las Vegas
Uppfödare: Elisabeth Juverud
Äg: Lena Penttinen
Bästa junior 3: Papillon
Silenzio´s Paparatzi
Uppfödare: Britt-Mari Hansson
Äg: Annette Johansson
Bästa junior 4: Malteser
IT CH
Jasmine White Kiss
Uppfödare: P Carcamgiu
Äg: Paola Monica Cartagiu

  

Bäst unghund

Domare: Elisabetha de Luca
 
Bichon Frisé
Zojoma´s Liberté
Uppfödare: K Gjöen Jorunn
Äg: Gjöen Jorunn
Bästa unghund 2: Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin, Emilir Andersen
Bästa unghund 3: Chinese Crested Dog
Yamboliz Lady Gaga
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin
Äg: Stefan Nordin
Bästa unghund 4: Papillon
Garden Butterfly Aksel Olsen
Uppfödare: Marianne Lundqvist
Äg: Marianne Lundqvist

 

Bästa veteran

Domare: Eva Liljeqvist Borg
 
Bichon Havanais
SE UCH
Zodialaka´La Star´First Chocolate
Uppfödare: Camilla Selin
Äg: Camilla Selin
Bästa Veteran 2: Coton De Tuléar
C.I.B NORD UCH DK UCH LPI NO VV-18 NORD V-15 & VV-15
NORD VV-18-19 RLD N&F&A SE VV-16-17-18-19 VEUW 15-16
Mayaroz Marguerite de Narvarre
Uppfödare: Monica Holand
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 3: Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Ägare: Annika Carlsson
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD UCH VWW-17
Denemore Looking Good
Uppfödare: S Caroll, J Newman
Ägare: Malin Malmkvist
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Eva Liljeqvist Borg
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson
2:a Chihuahua Korthårig
Kennel: Small Is Beautful´s
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Bichon Havanais
Kennel: Zodiaka´La Star´s
Uppfödare: Camilla Selin 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Soley Ragnarsdottir
 
Chihuahua Korthårig
C.I.B. NORD V-15 SE UCH
Small Is Beautiful´s Impatient Girl
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
 
2:a Papillon
SE UCH SE VV-18
Stridsmarkens Fighter
Uppfödare: Peter Mattsson
Äg: Peter Mattsson
 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Denise med Lilly

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Hanna med Fighter