Borås 2019

Fotograf: © Jean T Alexandersson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis

Best In Show-BIM

bim bis

BIS Valp 4-6 mån

valp 4 6

 BIS Valp 6-9 mån

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 Saknar bild.

Var vänlig skicka bild om du fotat till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

 

ungdom m hund

Juniorhandling

juniorhandling

Best In Show
Domare: Kateryna Pereguda

Bichon Frisé
DK UCH RO CH SE UCH
Hardy-Flap´s Caractus Of Carelauni
Uppfödare: Karin & Stefan Harde, Katarina Harde Åkesson
Äg: Karin Rosvall
BIS 2 Russkaja Tsvetnaja Bolonka
NO V-18 NORD UCH NORD V-18 NORDIC CH SE UCH
SE V-18
Cocoa Love Canis Bohemia
Uppfödare: Iva Gerykova
Äg: Pia Gjälby
BIS 3 Chihuahua Korthårig
BY CH LT CH SE UCH SE V-17
Chochoba Play Every Day
Uppfödare: Inga Uzkaine
Äg: Berit Weinstock
BIS 4 Papillon
DH UCH FI UCH NO UCH NO V-18 SE JV-17 SE UCH
SE V-19
Lindatorps Izzmael
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius
 
 

Best In Show-BIM
Domare: Peter van Baaren Grob

Japanese Chin
C.I.B. NORD UCH FI UCH NORD JV-15 NORD V-18
NORD&NO&DK V-16 NORDIC CH SE V-16-17
Nemorose´s What´s Up
Uppfödare: Eva-Britt Ejrefalk
Äg: Charlotta Östholm
BIS 2 Bichon Havanais
NO UCH SE UCH
Meandi´s Hypnotizing Haxon
Uppfödare: Katarina & Lars Mossberg
Äg: Pernilla Mileteg
BIS 3 Chihuahua Korthårig
Lilldivan´s Love Me Tender
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: maria Jansson
BIS 4 Petit Brabancon
SE JV-18 
Feigusch Enjoy Yourself
Uppfödare: Rosanna Feigusch
Äg: Barbro Almskoug Berg & Julia Herner
 

Bästa valp 4-6 mån

Domare: Peter van Baaren-Grob
 
Bichon Havanais
Cbana Stars Come On Conrad
Uppfödare: E Bolsgård& R G Slinning
Äg: Katarina Mossberg
Bästa valp 2: Chihuahua Korthårig
Shine On Bury Me Deep In Love
Uppfödare: Björn & Karin Hellström
Äg: Karin Hellström
Bästa valp 3: Mops
Tiger Kings Amarone Vigneto Castel
Uppfödare: Jenny & Robert Mattsson
Äg: Robert Mattsson
Bästa valp 4: Pekingese
Henrikville Fiore Viola
Uppfödare: Henrik Johansson
Äg: Magdalena Johansson
 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Sonia Davies
Mops
Pugwood´s Balenciaga
Uppfödare: Gunilla Jonsson
Äg: Gunilla Jonsson
Bästa valp 2: Fransk Bulldog
Point Blanc Camille
Uppfödare: Ann-Christine Johansson
Äg: Ann-Christine Johansson
Bästa valp 3: Papillon
Purple Sensation Kenny
Uppfödare: Rune Johnny Bernhus
Äg: Claes Svensson
Bästa valp 4: Löwchen
Golbourne´s Mrs Bucket
Uppfödare: K & R J Morgan-Stanley
Äg: Fia Gustavsson

  

Bästa junior

Domare: Peter van Baaren-Grob
 
Bolognese
Meandi´s Lucent Lennox
Uppfödare: Katarina & Lars Mossberg
Äg: Mona-Elisa Flodén Hansson
Bästa junior 2:  Mops
SE JV-19
Mockilocks D Supa Dupa Fly Boy
Uppfödare: Lindha Falk
Äg: Lindha Falk
Bästa junior 3: Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Avesta Viva Yaponskiy Bog
Uppfödare: I V Sivakova
Äg: Marie Svensson
Bästa junior 4: Papillon
Lindatorps Queen Qendresa
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius

  

Bäst unghund

Domare: Ann Wildman
 
Chihuahua Långhårig
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin Conrad
Bästa unghund 2: Fransk Bulldog
DK JV-18 SE JV-19
Carte Truffé Fame´n Fortune
Uppfödare: Noora Ihalainen-Sairi & Toni Sairi
Äg: Tobias Palmberg
Bästa unghund 3: Mops
Zuma´s Coz I´m Gorgeous
Uppfödare: Magnus & Susanne Andersson
Äg: Susanne Andersson
Bästa unghund 4: Petit Brabancon
SE JV-18
Feigusch Enjoy Yourself
Uppfödare: sanna Feigusch
Äg: Barbro Almskoug Berg & Julia Herner

 

Bästa veteran

Domare: Evelyne Eva Vincent Schmidt
 
Chines Crested Dog
NO VV-17-18 NORD JV-10 NORD VV-18 SE V-17-18 SE&DK&NO UCH
VDH CH
Sun-Hee´s I´m A Marionette
Uppfödare: Helena Karlsson
Äg: Felicia Lemmeke
Bästa Veteran 2: Coton De Tuléar
C.I.B BE CH NORD UCH EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17
NORDIC CH PL CH LU CH VDH&RU CH
Sidus Icebreaker
Uppfödare: Christina Olsson Berggren
Äg: Eva Eismann Lindström
Bästa Veteran 3: Chihuahua Korthårig
DK UCH NORD VV-15 SE UCH SE VV-16
Tettchi´s Charming Little Disa
Uppfödare: Catrin & Mats-Åke Welin
Ägare: Catrin Welin
Bästa Veteran 4: Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan Harde, Catarina Harde Åkesson, Carin Harde
Ägare: Helena Leienehed
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Sonia Davis
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunnarsson
2:a Mops
Kennel: Zuma´s
Uppfödare: Magnus & Susanne Andersson
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Chihuahua Korthårig
Kennel: Lilldivan´s
Uppfödare: Maria Jansson 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Ann Wildman
 
Papillon
C.I.B. NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare: Anne Weiefors
Äg: Anne Weiefors
 
2:a Petit Brabancon
FI UCH NORD UCH US CH
Blue Bay´s Roi de La Revolution
Uppfödare: Jarmo Hilpinen & Marko Salmela
Äg:
3:a Bichon Frisé
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15
Petit Ami´s Eyecatcher
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Pia Schagerberg 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Lotten Rönqvist

Vinnare: Elin Norelius med Frasse 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönqvist

Vinnare: Evelina Åkesson med Saga 

 

Juniorhandling 12-16 år

Domare: Lotten Rönqvist

Vinnare: Emma Angelin med Anya