Norrköping 2019

Fotograf: © Lars-Olof Carlén
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

 Barn med Hund 9-11 år

 ungdom med hund

Best In Show
Domare: Kitty Sjong

Chihuahua Korthårig
BY CH LT CH SE UCH SE V-17
Chochoba Play Every Day
Uppfödare: Inga Uzkaine
Äg: Berith Weinstock
BIS 2 Griffon Bruxellois
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NORD JV-18 NORD V-18
SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 3 Papillon
NORD JV-17
Silenzio´s Kickoff
Uppfödare: Britt-Marie Hansson
Äg: Britt-Marie Hansson
BIS 4 Löwchen
SE V-18
Simbaline Parti Party
Uppfödare: Lena Olsén
Äg: Linda Carderos
 
 

Bästa valp

Domare: Sara Nordin
 
Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Eight
Uppfödare: Diana Jarhl & Percy Norrman
Äg: Åsa Pettersson
Bästa valp 2: Chihuahua Långhårig
Shine On A Kiss From A Rose
Uppfödare: Björn & Karin Hellström
Äg: Karin Hellström
Bästa valp 3: Mops
Sparvöga´s Evening Echo
Uppfödare: Camilla Dahlroth
Äg: Charlotte Bransfield
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Voila Jeez Louise
Uppfödare: Pernilla Glumstrand
Äg: Tarja Arola Lundgren
 

  

Bästa junior

Domare: Brith Andersson
 
Mops
Kingsize Fawn Sweet Potato Freis
Uppfödare: Monica Stavenborn
Äg: Angelica Eriksson, Monica Stavenborn
Bästa junior 2:  Löwchen
Hotwinds Applapp Satt Duslapp
Uppfödare: Linda Carderos
Äg: Linda Carderos
Bästa junior 3: Chinese Crested Dog
NORD JV-18
Sirocco Go Big Or Go Home
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Elin Gunnarsson
Bästa junior 4: Fransk Bulldog
Le Suprime Poire Belle-Héléne
Uppfödare: Pia Carnbrant
Äg: Lars-Olof Carlén

  

Bäst unghund

Domare: Zeljko Gajic
 
Chihuahua Korthårig
SE JV-19
Jamie-Lynn´s Whoop Whoop
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy, Caroline Åkesson
Äg: Jamie-Lynn Mc Coy
Bästa unghund 2: Petit Brabancon
Ratcatcher´s Zack
Uppfödare: Jan Silén
Äg: Jan Silén
Bästa unghund 3: Bichon Frisé
Petit Ami´s Vester Right
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Pia Schagerberg
Bästa unghund 4: Fransk Bulldog
Sudderuddens Greta af Hjalmar
Uppfödare: Britt-Marie & Stefan Ekgren
Äg: Lars-Olof Carlén

 

Bästa veteran

Domare: Sara Nordin
 
Chines Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Äg: Anna Carlsson
Bästa Veteran 2: Chihuahua Korthårig
C.I.B. FI UCH NO UCH SE V-18 SE VV-18 SE&DK UCH
Chi Loves You Touch Of Sunshine
Uppfödare: Marianne Vatnöy
Äg: Annethe Idnert
Bästa Veteran 3: Coton De Tuléar
BE CH C.I.B. NORD UCH EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17
NORDIC CH PL DH LU CH VDH&RU CH 
Sidus Icebreaker
Uppfödare: Christina Olsson Berggren
Ägare: Eva Eiserman
Bästa Veteran 4: Griffon Belge
C.I.B. EE CH FI UCH LT CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH
NO V-11 SE UCH SE V-12-13 SE V-18 SEVV-18 SE V-19
SE VV-19 VEUW-18
Fiddle-Stick´s Pinch Of Pepper
Uppfödare: Susanne Söderberg
Äg: Jimmie Lundgren

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Zeljko Gajic
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Sirocco
Uppfödare: Elin Gunarsson
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: