Timrå 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 Bis


 

BIS Valp

Valp

 

 

BIS Junior

Junior

 

BIS Unghund

 Unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 Veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 Uppfodargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 Avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 Barn m hund 6 8

 

 Barn med Hund 9-11 år

Barn m hund 9 11

 

Best In Show
Domare: Maureen Tate-Byrne

Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: C S & K S Undheim
Äg: Catalina Gustafsson
BIS 2 Löwchen
Oh Heavens Little Sister
Uppfödare: Frida Blom
Äg: Frida Blom
BIS 3 Mops
Moloss Rose Fantasia
Uppfödare: Harrieth Sandberg
Äg: Harrieth Sandberg
BIS 4 Coton De Tulear
C.I.B. BE CH NORD UCH EE&LT&LV CH NO UCH NO V-17 PL CH
LU CH RU CH VDH CH
Sidus Icebreaker
Uppfödare: Christina Olsson Berggren
Äg: Eva Eiserman Lindström

Bästa valp

Domare: Anna-Lena Angeria
Mops
Kingsize Fawn Sweet Potato Fries
Uppfödare: Monica Stavenborn
Äg: Angelika Eriksson
Bästa valp 2: Fransk Bulldog
_______
Uppfödare:
Äg:
Bästa valp 3: Petit Brabancon
Notarius Superman Zlatan
Uppfödare: Annika Nyman
Äg: Annika Nyman
Bästa valp 4: Chihuahua Korthårig
Lilldivan´s Love Me Tender
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: Maria Jansson

  

Bästa junior

Domare: Jahn Stääv
Frans Bulldog
Carte Truffé Fame´n Fortune
Uppfödare: Noora Ihalainen-Saira & Toni Saira
Äg: Tobias Palmberg
Bästa junior 2:  Chihuahua Långhårig
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin & Torbjörn Conrad
Bästa junior 3: Pekingese
Small is beautiful´s Lorax
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
Bästa junior 4: Russkiy Toy Långhårig
Just Angel Caramel
Uppfödare: Iva Ivanovska
Äg: Marianne Sondell & Ulrika Brattberger Ekstrand

  

Bäst unghund

Domare: Jahn Stääv
Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: C S & K S Undheim
Äg: Catalina Gustafsson
Bästa unghund 2: Papillon
Blizzbogårdens Giovanni
Uppfödare: Mona Blom
Äg: Mona Blom
Bästa unghund 3: Chihahua Långhårig
Magic Show Elvis Presley
Uppfödare: K Mamedova & A Alanen
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
Bästa unghund 4: Mops
Wesrholmen Honover Homerun
Uppfödare: Stefan Lindqvist & Carmita Lundin
Äg: Carmita Lundin

Bästa veteran

Domare: Daniel Örn Hinrikson
Mops
FI UCH SE UCH
Troppola Sofia Coppola
Uppfödare: Monika Kevin-Wicht
Äg: Eija Peltoiemi
Bästa Veteran 2: Griffon Bruxellois
SE UCH SE V-10 SE V-13 SE VV-17
Notarius I´m Just Stunnin
Uppfödare: Ánnika Nyman
Äg: Annika Nyman
Bästa Veteran 3: Chihuahua Korthårig
DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Chi Loves You Touch Of Sunshine
Uppfödare: Marianne Vatnöy
Ägare: Annethe Idnert
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Tingate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Äg: Monica Boman

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandar Petrovic
Chihuahua Korthrig
Kennel: Jamie-Lynn´s
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy & Caroline Åkesson
2:a Chihuahua Långhårig
Kennel: Tint Tulips
Uppfödare: Marlene Svegreus
3:a Mops
Kennel: Westerholmens
Uppfödare: Stefan Lindqvist & Carmita Lundin
4:e Papillon
Kennel:
Uppfödare:

Bästa avelsgrupp

Domare: Jahn Stääv
Chihuahua Korthårig
DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Chi Loves You Touch Of Sunshine
Uppfödare: Marianne Vatnöy
Äg: Annethe Idnert
 2:a Papillon
SE UCH
Lindatorps Blizzandra
Uppfödare: Geine Edenius
Äg: Mona Blom

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Malin Gustavsson Med Luna

  

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: ?