Hässleholm 2019

Fotograf: © Inger Yaglikcilar
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

 ungdom m hund

Best In Show
Domare: Tijana Konrad

Griffon Bruxellois
DK JW-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18
NORD V-18 SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 2 Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin, Emilie Andersen
BIS 3 Chihuahua Långhår
C.I.B IT CH
Headstar Prince Rogers-PI
Uppfödare:
Äg: Janina Temerdal Eriksson
BIS 4 Chinese Crested Dog
JWW-18 JWW-19 NO V-18 RS CH SE V-18
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: C S & K S Undheim
Äg: Cornelia Sofie Undheim
 
 

Bästa valp

Domare: Lena Persson
 
Mops
Pugwood´s Balenciaga
Uppfödare: Gunilla Jonsson
Äg: Gunilla Jonsson
Bästa valp 2: Bolognese
Aquavit Hocus Pocus
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa valp 3: Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Two
Uppfödare: Karin & Stefan Harde, Katarina Harde Åkesson
Äg: Carin Harde
Bästa valp 4: Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Queen Of Spades
Uppfödare: Karin & Stefan Harde, Katarina Harde Åkesson
Äg: Carin Harde
 

  

Bästa junior

Domare: Aleksandra Palumbo
 
Chinese Crested Dog
Jean Dark Only If
Uppfödare: Felicia & Jeanett Lemmeke
Äg: Felicia Lemmeke
Bästa junior 2:  Coton De Tuléar
SE JV-18
Cotonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill
Äg: Christina Collin, Emilie Andersen
Bästa junior 3: Bichon Havanais
Aquavit I Kissed A Girl
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa junior 4: Mops
Festivals Soul Narniya
Uppfödare: Yu S Kadeneva
Äg: Åsa Knutsson

  

Bäst unghund

Domare: Bengt-Åke Brogren
 
Griffon Belge
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18  NORD V-18
SE JV-18 SE V-18
Ru-Pul´s Tasty Tim
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa unghund 2: Chihuahua Långhår
QElith Joy To The World
Uppfödare: Emma & Lisa Thin
Äg: Madeleine Eriksmoen
Bästa unghund 3: Bolognese
NORD JV-18 NORD V-18 NO V-18
Aquavit Cancan
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa unghund 4: Mops
Ahlehoff´s X-Men Origins
Uppfödare: Zita Ahlehoff
Äg: Robert Mattsson

 

Bästa veteran

Domare: Helle Dan
 
Chines Crested Dog
NORD UCH
Müslis Gin Rummy
Uppfödare: Annica Hellman
Äg: Viktor Nilsson
Bästa Veteran 2: Bichon Havanais
C.I.B DK V-16 DK VV-16 FI&NU UCH LPI NORD V-16 NORDIC CH
SE VV-16 SE&DK UCH VWW-17
Semlans Evita
Uppfödare: Gunilla Hirwing
Äg: Karolin Haglund
Bästa Veteran 3: Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan Harde, Catarina Harde Åkesson, Carin Harde
Ägare: Helena Leienehed
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD VWW-17
Denemore Looking Good
Uppfödare: Caroll s. Newman
Äg: Malin Malmkvist

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandra Palumbo
 
Chihuahua Långhår
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timerdal Eriksson
2:a Mops
Kennel: Zuma´s
Uppfödare: Magnus & Susanne Andersson
3:a Bichon Frisé
Kennel: Hardy-Flap´s
Uppfödare: Stefan Harde, Katarina Åkesson Harde Carin Harde
4:e Chinese Crested Dog
Kennel: Yamboliz
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Bengt-Åke Brogren
 
Chihuahua Långhår
SE UCH DK UCH
Superman-PL Magicollection
Uppfödare:
Äg:
 
  

Barn med Hund 6-8 år

Domare:

Vinnare: Vilde med Kitty

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: Andreas med Sonja