Lidköping 2019

Fotograf: © Krister Bratt
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfdargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

 

Best In Show
Domare: Helene Liatsi

Chihuahua Långhår
C.I.B IT CH
Headstar Price rogers-PI
Uppfödare:
Äg: Claudia Friscia
BIS 2 Bichon Frisé
Petit Ami´s Higher Ground
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Wivi-Anne Olsen
BIS 3 Griffon Bruxellios
DK JW-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18 NO V-18 NORD JV-18
NORD V-18 SE JV-18
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 4 Bichon Havanais
Meandi's Handsome Henox
Uppfödare: Katarina& Lars Mossberg
Äg: Kerstin & Sofie Rattfeldt
 
 

Bästa valp

Domare: Jenny Öhqvist
 
Chihuahua Långhår
Headstar Mad Max-PI
Uppfödare: Marco Lopez
Äg: Ewa Granath
Bästa valp 2: Bolognese
Aquavit Hocus Pocus
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa valp 3: Bichon Havanais
Trasselsuddens Yster
Uppfödare: Ulrika Schön
Äg: Helene Telander
Bästa valp 4: Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Eight
Uppfödare: Percy Norrman
Äg: Diana Jarl

 

  

Bästa junior

Domare: Helene Liatsi
 
Chihuahua Långhår
Imse Vimse Wine And Roses
Uppfödare: Ewa Granath
Äg: Ewa Granath
Bästa junior 2:  Bichon Havanais
Sirlen´s Breathtaking Betsy
Uppfödare: Lena Öhlund
Äg: Lena Öhlund
Bästa junior 3: Bichon Frisé
Petit Ami´s Higher Ground
Uppfödare: Wivi-Anne Olsen
Äg: Wivi-Anne Olsen
Bästa junior 4: Chinese Crested Dog
Jean Dark Only If
Uppfödare: Felicia & Jeanette Lemmeke
Äg: Felicia Lemmeke

  

Bäst unghund

Domare: Jenny Öhqvist
 
Griffon Belge
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18 NO JV-18  NORD V-18
SE JV-18 SE V-18
Ru-Pul´s Tasty Tim
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa unghund 2: Chihuahua Långhår
SE JV-18
Qq´s Amazing Pricess Rosegold
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Janina Timerdal Eriksson
Bästa unghund 3: Bolognese
NORD JV-18 NORD V-18 NO V-18
Aquavit Cancan
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Carina Johansson
Bästa unghund 4: Papillon
DK JV-18 NO JV-18
Miniwolf Cabriole
Uppfödare: Elisabeth Wolf
Äg: Anne Weiefors

 

Bästa veteran

Domare: Cathrin Lundberg Westin
 
Chines Crested Dog
NO VV-17-18 NORD JV-10 NORD VV-18 SE V-17-18 SE&DK&NO CH
VDH CH
Sun-Hee´s I´m A Marionette
Uppfödare: Helena Karlsson
Äg: Felicia Lemmeke
Bästa Veteran 2: Chihuahua Korthår
C.I.B DK V-10 NORD UCH RO CH
Lionheart Let Me Show
Uppfödare: Tove Stäveby Hellström, Lars Hellström
Äg: Camilla Sandgren
Bästa Veteran 3: Griffon Belge
C.I.B EE CH FI UCH LT CH LU CH LV CH NO JV-11 NO UCH NO V-11
SE UCH SE V-12-13 SE V-18SE VV-18 VEUW-18
Fidle-tick´s Pinch Of Pepper
Uppfödare: Susanne Söderberg
Ägare: Jimmy Lundgren
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD VWW-17
Denemore Looking Good
Uppfödare: Caroll s. Newman
Äg: Malin Malmkvist

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Cathrin Lundberg Westin
 
Papillon
Kennel: Blizzbogårdens
Uppfödare: Mona Blom
2:a Chihuahua Långhår
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timerdal Eriksson
3:a Phaléne
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson
4:e
Kennel:
Uppfödare:

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Katrin Lundberg Westin
 
Chihuahua Långhår
SE UCH DK UCH
Superman-PL Magicollection
Uppfödare:
Äg:
 
 2:a Papillon
C.I.B NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare: Anne Weiefors 
Äg: Anne Weiefors
 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare:

Vinnare: Alina Husk med Anastasia och

              Stella Forsberg med Benny

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: