Timrå 2019

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfdargrupp

 

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 barm m hund

 

 Barn med Hund 9-11 år

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Ann-Cristin Johansson

Papillon
FI UCH NO UCH NO V-18 SE JV-17 SE UCH
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius
BIS 2 Bichon Frisé
Whitemoonwalker Who´s That Girl
Uppfödare: Anu J Virtanen
Äg: Anu Virtanen
BIS 3 Fransk Bulldog
SE JV-18 SE V-18
Marikarlos Oooh´ Candy
Uppfödare: Magnus Berglin, Håkan Häll
Äg: Håkan Häll
BIS 4 King Charles Spaniel
C.I.B.EE&LT&LV CH FI V-16 NORD JV-15 NORD&NO UCH RU CH
Lacy´s Alchemist
Uppfödare:
Äg: Tina Andersson
 
 

Bästa valp

Domare: Maria Lönnhammar
 
Chihuahua långhår
Shine On A Kiss From A Rose
Uppfödare: Björn & Karin Hellström
Äg: Karin Hellsrtöm
Bästa valp 2: Bichon Havanais
Tequilville´s Easy To Love Eliza
Uppfödare: Kay & Monica Embretsen
Äg: Monica Embretsen
Bästa valp 3: Russkaja Tsvetnaja Bolonka
Russkaya Roskosh Feya
Uppfödare: L V Veretennikova
Äg: Inger Hansson
Bästa valp 4: Löwchen
Lowenhart Wallstreet Wolf
Uppfödare: L & C Home
Äg: Frida Blom

 

  

Bästa junior

Domare: Marja Kosonen
 
Chihuahua långhår
Idyllium´s Little Miss Show Off
Uppfödare: Marthe Dalen
Äg: Marte Dalen
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Sirocco Like A Million Scoville
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Malin Svalin
Bästa junior 3: Mops
NO JV-18 SE JV-18
P´zazz Witch Hazel
Uppfödare: Katrin Westin Lundberg
Äg: Katrin Westin Lundberg
Bästa junior 4: Bolognese
Köbanyai Pelyhes Bryon
Uppfödare: Tibor & Tiborné Andrejcsik
Äg: Fredrika & Lotten Rönquist

  

Bäst unghund

Domare: Elisabeth Spillman
 
Bichon Frisé
Whitemoonwalker Who´s That Girl
Uppfödare: Anu Virtanen
Äg: Anu Virtanen
Bästa unghund 2: Chihuahua korthår
DK JV-18 DK V-18 JEUW-18
Amazing Dream Victorius Legolas
Uppfödare: Camilla Mikkelsen
Äg: Christina Wulff-Pedersen, Camilla Mikkelsen
Bästa unghund 3: Phaléne
Freetain´s Jigger Rockmoon
Uppfödare: Anne Grethe Lyngstad
Äg: Anne Grethe Lyngstad
Bästa unghund 4: Petit Brabacon
FI V-18 JEUW-18
Hierners The Iron Lady
Uppfödare: Julia Hierner
Äg: Julia Hierner

 

Bästa veteran

Domare: Samuel Carlid
 
Bichon Havanais
C.I.B NORD UCH SE VV-16 SE VV-18
Behave´s Irristible Iceman
Uppfödare: Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson
Bästa Veteran 2: Chihuahua korthår
DK UCH DK V-18 DK VV-18 FI VV-18 INT UCH NO UCH NORD UCH
NORD V-12  RO CH SE UCH SL CH
Chilitos Coma
Uppfödare: Celius L / Moan T / Rongevaer, Bratsberg K / Holtnaes A
Äg: Christina Wulff- Pedersen, Anniken Holtnäs
Bästa Veteran 3: Fransk Bulldog
C.I.B DK UCH DK V-13 FI UCH NO UCH NO V-13 NORD UCH SE UCH
Lufsenburgs My Little Friend
Uppfödare: Leif & Marianne Ottinger
Ägare: Magnus Eriksson
Bästa Veteran 4: Coton De Tulear
C.I.B. NORD UCH DK&VDH CH NORD JV-11 NORD V-18 NO VV-18 SE VV-18
Flamencoton Cloud Nine
Uppfödare: Rie Satsuki
Äg: Ann Charlott & Mats-Olof Eriksson

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Fredrik Nilsson
 
Chihuahua långhår
Kennel: Idyllium´s
Uppfödare: Marth Dalen
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
3:a Chihuahua korthår
Kennel: Koru´s
Uppfödare: Christine Wulff-Pedersen & Lena Sparbo
4:e Coton De Tuléar
Kennel: Cotontrez
Uppfödare: Lena Karlstedt

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Maria Lönnhammar
 
Petit Brabacon
C.I.B NORD UCH DK V-17 FI UCH FI&NO V-18 SE V-17-18 US CH
Blue Bay´s Roi de La Révolution
Uppfödare: Jarmo Hilpinen & Marko Salmela
Äg: Julia Herner, Jarmo Hilpinen & Marko Salmela
 
 2:a 

Uppfödare:
Äg:
 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Elsa Larsson med Lucifer

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Molly Bruneryd med Frank