Högbo 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodar

 

BIS avelsgrupp

 avel

Barn med Hund 6-8 år

 barn 6 8

 

 Barn med Hund 9-11 år

barn 9 11

 

Best In Show
Domare: Dan Ericsson

Fransk Bulldogg
C.I.B. & NORD UCH DK UCH DK V-17 NO V-17 NORD JV-15
NORD UCH NORD V-15 Zecudas X´Press Yourself
Uppfödare: Merete & Gunnar Gjersrud, Norge
Äg: Lisa Jansson
BIS 2 Chinese Crested Dog
C.I.B. DK V-17 FI V-15 NO UCH NORD UCH SE V-16 
Hooki Z Teramonu  
Uppfödare: Jitka Krnavkova, Tjeckien
Äg: Susie Söderberg
BIS 3 Papillon
SE JV-17
Lindatorps Izzmael
Uppfödare: Geine Edénius
Äg: Geine Edénius
BIS 4 Bichon Havanais
C.I.B. DK V-13 NO JV-12 NORD UCH NORD V-12
Pelvix Lady Stardust
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren, Amanda Lundgren
 
 
 
 
 

Bästa valp

Domare: Tomas Rohlin
 
Löwchen
Oh Heavens Double Trouble
Uppfödare: Frida Blom
Äg: Anna Tommila
Bästa valp 2: Coton De Tulèar
Cottonkiss Nordic Light
Uppfödare: H L Gill, England
Äg: Emilie Andersen
Bästa valp 3: Fransk Bulldogg
Carte Truffé Fame ´n Fortune
Uppfödare: Noora Ihalainen-Saira & Toni Saira
Äg: Tobias Palmberg
Bästa valp 4: Chihuahua Korthår
Baeuty Belle Northern Star Nikita
Uppfödare: Jessica Hamrin
Äg: Jessica Hamrin

 

  

Bästa junior

Domare: Göra Bodegård
 
Chihuahua Långhår
Small is Beautiful´s Glinda Of Oz
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Annette Winge
Bästa junior 2:  Fransk Bulldogg
Daulökke´s Rémy Martin
Uppfödare: Tove Rasmussen, Danmark
Äg: Lena Jansson
Bästa junior 3: Mops
Tangetoppen´s Quite A Catch
Uppfödare: Elisabeth Juverud, Norge
Äg: Carina Glassér Pohl
Bästa junior 4: Russkiy Toy Långhår
Just Angel Caramel
Uppfödare: Iva Ivanovska, Lettland
Äg: Marianne Sondell

  

Bäst unghund

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Papillon
SE JV-17 Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edènius
Äg: Geine Edènius
Bästa unghund 2: Bichon Havanais
Pelvix Zaniah
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren
Bästa unghund 3: Fransk Bulldogg
Hans-Ola
Uppfödare: Sowoon Ching Jonsson
Äg: Tommy Lindmark
Bästa unghund 4: Japanese Chin
Faw´Waz Hide-yoshi
Uppfödare: Madeleine Wall
Äg: Madeleine Wall

 

Bästa veteran

Domare: Monica Vikner Stafberg
 
Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Airam
Uppfödare: Annika Carlsson
Äg: Annika Carlsson
Bästa Veteran 2: Coton De Tuléar
C.I.B. NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 VV-15
RLD N&A SE V-16-17
Mayaroz Margueirite de Navarra
Uppfödare: Monica Holand, Norge
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 3: Fransk Bulldogg
Birddogs Andre Taru
Uppfödare: Jaccika Johansson, Elisabeth Andersson
Ägare: Lena Johansson
Bästa Veteran 4: Chihuahua Långhår
Candygolds Easy Elle
Uppfödare: Morgot Hörnqvist
Äg: Margot Hörnqvist

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Tomas Rohlin
 
Chihuahua Korthår
Kennel: Small is Beautiful´s
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edènius
3:a Chinese Crested Dog
Kennel: Luckytern
Uppfödare: Mia Ternvald
4:e
Kennel:
Uppfödare:

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Göran Bodegård
 
Chinese Crested Dog
Dogtrix Jäktade Jolin
Uppfödare: Birgit Lundström, Anna Karlsson
Äg: Mia Ternvald
 
 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Patrik Cederlöf

Vinnare: Elix med Rex

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Patrik Cederlöf

Vinnare: Molly med Viktoria