Luleå 2018

Fotograf: © Camilla Lund
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis1


 

BIS Valp

bis1valp

 

 

BIS Junior

bis1junior

 

BIS Unghund

 bis1unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 bis1veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 bis1uppfdare

 

BIS avelsgrupp

 bis1avel

 

 Barn med Hund 9-11 år

vinnare barn med hund

 

Best In Show
Domare: Åsa Fröding

Papillon
DK UCH NO UCH SE UCH
Pappilovés Winni Peg
Uppfödare: Britt-Inger Skog
Äg: Monica Boman
BIS 2 Coton De Toléar
BY CH FI UCH NO UCH SE UCH
Chanceux Je T'Aime Corur
Uppfödare: Sade-Marie Tuominen
Äg: Sade-Marie Tuominen
BIS 3 Bichon Havanais
FI UCHSE JV-14 SE UCH SE V-16
Facklans Tnt
Uppfödare: Helena Olofsson
Äg: Annika Jonsson
BIS 4 Chinese Crested Dog
Zanevi´s Next President
Uppfödare:
Äg: Lola Marie Folke

 

Bästa valp

Domare: Gabriella Carlid
 
Chihuahua Korthår
Paws Of Gold Little Star Struckt
Uppfödare: Mariell Andreassen
Äg: Mariell Andreassen, Norge
Bästa valp 2: Bolognese
Cherjess Nala
Uppfödare: Jessica Törnblom
Äg: Jessica Törnblom
Bästa valp 3: Chihuahua Långhår
Lodeca´s Blessed By St.nicholas
Uppfödare: Carina Lökthaug Lundvoll
Äg: Carina Lökthaug Lundvoll
Bästa valp 4: Papillon
Hotwinds Glittra´s Gloria Gayner
Uppfödare: Annika Sjölund
Äg: Annika Sjölund

 

  

Bästa junior

Domare: Lisa Molin
 
Coton De tuléar
Chanceux Nouvelle Venue Nemesis
Uppfödare: Sade-Marie Tuominen
Äg: Sade-Marie Tuominen
Bästa junior 2:  Mops
Flash Of Joy On-Line
Uppfödare: N Yu Brylkova, Ryssland
Äg: Marina Arnfjell
Bästa junior 3: Fransk Bulldogg
Grand A´Ne Margon
Uppfödare: Olga Kojek, Slovenien
Äg: Jessica Törnblom
Bästa junior 4: Chihuahua Långhår
Of Gold´s Head Over Heals
Uppfödare: Mariell Anreassen
Äg: Mariell Andreassen, Norge

  

Bäst unghund

Domare: Gabriella Carlid
 
Bichon Havanais
Havastar´s Chystal Clementine
Uppfödare: Jonna Heinola
Äg: Jonna Heinola, Finland
Bästa unghund 2: Papillon
Skraveldalens A Amons Olof
Uppfödare: Håkan & Åsa Engebro
Äg: Åsa Engebro
Bästa unghund 3: Mops
Bayogoulas Eye Catcher
Uppfödare: Natacha Sundgren
Äg: Natacha Sundgren
Bästa unghund 4: Russkiy Toy
Lucky Line´s Run For Victory
Uppfödare: Anna-lena & Felicia Nilsson
Äg: Felicia Nilsson

 

Bästa veteran

Domare: Lisa Molin
 
Bichon Havanais
C.I.B. NORD UCH SE VV-16
Behave´s Irrestible Iceman
Uppfödare: Malin Wikman
Äg: Annika Jonsson
Bästa Veteran 2: Coto De Tuleár
FI UCH SE UCH
Dimanche Cotton´s Chere
Uppfödare: Terttu Hurula, Finland
Äg: Sade-Maria Tuominen
Bästa Veteran 3: Prazký Krysarík
Lövöbacken´s Don Åke
Uppfödare: Ann-Christin Sjölin
Ägare: Claudia Ann-Christin Sjölin
Bästa Veteran 4: Papillon
C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH
Tingate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Äg: Monica Boman

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Lisa Molin
 
Coton De Tuleár
Kennel: Chanceux
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen, Finland
2:a Bichon Havanais
Kennel: Evan´s Aha
Uppfödare: Anna hedberg, Eva Lappi
3:a Papillon
Kennel: Glittra´s
Uppfödare: Annika Sjölund
4:e Chihuahua Korthår
Kennel: Nigthwish´s
Uppfödare: Åsa Bäcklin

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Gabriella Carlid
 
Coton De Tulèar
FI CH SE UCH
Dimance Cotton´s Chere
 
 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: Kristin Wikström Med Dolce