Västerås 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 

 bis


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

 unghund

 

 

 

BIS Veteran 

 veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

:

 uppfodargrupp

 

BIS avelsgrupp

 avelsgrupp

Barn med Hund 6-8 år

 Barn m hund 6 8

 Barn med Hund 9-11 år

 Barn m hund 9 11

 

Best In Show
Domare: Frode Jevne

Papillon
JWW-17 Planet Waves Forever Young Daydream
Uppfödare: Kathleen Roosens, Belgien
Äg:Madeleine Ottosson
BIS 2 Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS&KS Undheim, Norge
Äg: Catalina Gustafsson
BIS 3 Fransk Bulldogg
C.I.B. & NORD UCH DK UCH DK V-17 NO V-17 NORD JV-15
NORD UCH NORD V-15 Zecudas X´Press Yourself
Uppfödare: Merete & Gunnar Gjersrud, Norge
Äg: Lisa Jansson
BIS 4 Griffon Belge
SE UCH SE V-17
Ru-Paul´s Trailer Trash Tracy
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren 

 

Bästa valp

Domare: Tarja Löfman
 
Mops
Montes Auri Escobar
Uppfödare: Elena Chekalenko, Ryssland
Äg: Maria Bexander
Bästa valp 2: Fransk Bulldogg
Carte Truffè Fame´n Fortune
Uppfödare: Nora Ihalainen-Saira & Toni Saira, Finland
Äg: Tobias Palmberg
Bästa valp 3: Pekingese
Small Is Beautifu´s Powerpuff
Uppfödare: Gabriella & Samuel Carlid
Äg: Gabriella & Samuel Carlid
Bästa valp 4: Löwchen
Hotwinds Applapp Satt Duslapp
Uppfödare: Linda Carderos
Äg: Linda Carderos

 

  

Bästa junior

Domare: Daniela Risdan
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa junior 2:  Russkiy Toy, Långhårig
Amazing Toy´s Be-Gold Legacy Fiona
Uppfödare: Marianne Sondell
Äg: Marianne Sondell
Bästa junior 3: Papillon
Blizzbogårdens Giovanni
Uppfödare: Mona Blom
Äg: Mona Blom
Bästa junior 4: Mops
Strandsmedjans Leonard
Uppfödare: Jessica & Maria Bexander
Äg: Therese Berggren

  

Bäst unghund

Domare: Maria Lönnhammar
 
Papillon
SE JV-17 Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edènius
Äg: Geine Edènius
Bästa unghund 2: Chihuahua, Långhårig
Tiny Tulips Bring On The Bling
Uppfödare: Marlenè Svegreus
Äg: Marlenè Svegreus
Bästa unghund 3: Fransk Bulldogg
SE JV-17 Daulökke´s Plaf Du Jour
Uppfödare: Tove Rasmussen, Danmark
Äg: Anneli Vitasp Ullman
Bästa unghund 4: Pekingese
Drakedream Xx Exellent
Uppfödare: Rita Olofsson
Äg: Britt-Marie Eriksson 

 

Bästa veteran

Domare: Daniela Risdan
 
Papillon
C.I.B. FI UCH GI CH NORD UCH VWW-17
Denamore Looking Good
Uppfödare: S Caroll & J Newman, Irland
Äg: Malin Malmkvist
Bästa Veteran 2: Chihuahua, Långhårig
RLD F RLD N SE VCH
Oneway´s Salmiak
Uppfödare: Jeanette Sävlund
Äg: Annica Vidman
Bästa Veteran 3: Chihuahua, Korthåig
FI UCH SE UCH
Superlicious Joe The Boss
Uppfödare: Veronica Folkesson
Ägare: Claudia Vasquez Degadillo
Bästa Veteran 4: Bolognese
C.I.B. & NORD UCH DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16
VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson
Äg: Katarina Mossberg

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Maria Lönnhammar
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Ridgecrest`s
Uppfödare: Susanne Bergsköld
2:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edènius
3:a Chihuahua, Korthårig
Kennel: Small is Beautiful`s
Uppfödare: Gabriella och Samuel Carlid
4:e
Kennel:
Uppfödare:

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Daniela Risdan
 
Chihuahua, Korthårig
C.I.B. NORD V-15 SE UCH
Small is Beauful´s Impatient Girl
 
2:a Papillon
SE UCH
Stridsmarkens Fighter

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Malin Gustavsson med Luna

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Lotten Rönquist

Vinnare: Robin Sellstone med Kristall