Borås 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 

 

BIS Veteran


veteran

 

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp:

 

 

BIS avelsgrupp

avelgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

barn6 8

 

 

Barn med Hund 9-11 år

barn9 11

 

 

Best In Show
Domare: Zlatina Davidovska

Pekingese
SE UCH Henrikville Of Course
Uppfödare: Henrik Johansson
Äg:Henrik Johansson
BIS 2 Bichon Havanais
DK UCH SE UCH Frisette's X Factor
Uppfödare: Mona-Lisa Pellén
Äg: Lillemor Flodén Magnusson
BIS 3 Bichon Frisé
 SE UCH Pearl Shine From Zero To Hero
Uppfödare: Kathrin Baumann,Schweiz
Äg: Mariola Runesson
BIS 4 Malteser
C.I.B. FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vermolen, Nederländerna
Äg: Lisbeth Glantz Larsson 

 

 

Bästa valp

Domare: Dale Hick
 
Chihuahua korthår
Qq's Amaxing Holy Blonde Chic
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Marlene Svegreus
Bästa valp 2: Papillon
Akindy´s Fluffy Teckla
Uppfödare: Monica Westergaard
Äg: Monica Westergaard
Bästa valp 3: Fransk Bulldogg
Lasharman Emelya
Uppfödare: A V Tarasov, Ryssland
Äg: Sofi Nyberg
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Aquavit My Man Robinson
Uppfödare: Carina Johansson, Fanny Jonsson
Äg: Lillemor Flodén Magnusson

 

 

 

  

 

Bästa junior

Domare: Andrew Stewart
 
Petit Brabancon
Feigusch Enjoj Yourself
Uppfödare: Rosanna Feigusch, Italien
Äg: Barbro Berg Almskog
Bästa junior 2:  Mops
Zuma´s Dora Di Luna
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson
Äg: Susanne Larsson
Bästa junior 3: Coton De Tuléar
Herocotts Unique Unberto
Uppfödare: Susanne Hero
Äg: Susanne Hero
Bästa junior 4: Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren

  

Bäst unghund

Domare: Svein Erik Björnes
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Fidell
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
Bästa unghund 2: Bichon Havanais
DK JV-17 DK V-17 NO JV-17 NO V-17
Lekkerbisken´s I´m The Boss
Uppfödare: Frröydis Monsen, Norge
Äg: Susanne Kasberger
Bästa unghund 3: Mops
Zuma´s Glossy Box
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson
Äg: Susanne Larsson
Bästa unghund 4: Malteser
Golden Grace Ramblin´Rose
Uppfödare: Lisbeth Glantz Larsson
Äg: Lisbeth Glantz Larsson

  

 

 

Bästa veteran

Domare: Albert Easdon
 
Griffon Bruxellois
NO JV-11 NO V-11 SE UCH SE V-12 SE V-13
Fiddle-Stick´s Pinch Of Pepper
Uppfödare: Susanne Söderberg
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa Veteran 2: Chinese Crested Dog
SE UCH US CH
Twice AS Nice Talk To The Hand
Uppfödare: Susanna Wrisnig
Äg: Susanna Wrisnig
Bästa Veteran 3: King Charles Spaniel
C.I.B. DK VV-15 DK VV-16 NORD UCH NORD VV-16
Ramblers Signe Tillish
Uppfödare: Inga Enstad
Ägare: Veronica Udd
Bästa Veteran 4: Mops
ME CH SE UCH SK CH
Armsgtrong Pibaro
Uppfödare: Panyrek Patrik, Polen
Äg: Ewa Ribbenblad  

  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Albert Easdon
 
Griffon Bruxellois
Kennel: Manticorns
Uppfödare: Bodil Andersson
2:a Pekingese
Kennel: Henrikville
Uppfödare: Henrik Johansson
3:a Mops
Kennel: Zuma´s
Uppfödare: Magnus och Susanne Andersson
4:e Coton De Tuléar
Kennel: Tsachillie´s
Uppfödare: Kristina och Tom Milltegh 

 

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Andrew Stewart
 
Papillon
Weiefors Wizzard 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Kjell Carnbrand

Vinnare: Dennise Lundström Med Chillie

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Kjell Carnbrand

Vinnare: Amelia Jacobsson med Björn