Norrköping 2018

Fotograf: ©
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

 

 

BIS Unghund

unghund

  

BIS Veteran

veteran

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp

 

 

 

 

 

 

Bis avelsgrupp

avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

barn med hund 6 8

 

 

Barn med Hund 9-11 år

barn med hund 9 11

 

 

Best In Show
Domare: Marie Thorpe

Papillon
SE JV-15
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg:Geine Edénius
BIS 2 Maltser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: Cm Vermolen
Äg: Lisbeth Giantz Larsson
BIS 3 Griffon Bruxellois
SE JV-14 SE UCH SE V-14
Manticorns Cody
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
BIS 4 Bolognese
Auquavit Bollywood
Uppfödare och ägare:
Carina Johansson

  

 

 

Bästa valp
Domare: Carina Ekwall
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa valp 2: Chihuahua korthår
Qq's Amaxing Holy Blonde Chic
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Marlene Svegreus
Bästa valp 3: Papillon
Pappilove's Zparkie
Uppfödare: Brit-Inger Skog
Äg: Christina Konstantinduo
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Zodiaka'La Star's Yummy Yummy
Uppfödare: Camilla Selin
Äg: Eva Modmark

 

  

Bästa junior
Domare: Anthony Allcock 
 
Bolognese
Auquavit Bollywood
Uppfödare och ägare:
Carina Johansson
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Neddies Froen
Uppfödare: Anna & Annika Carlsson
Äg: Anna Carlsson
Bästa junior 3: Mops
P'Zazz Dreamteam
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin
Äg: Liselott Larsson
Bästa junior 4: Bichon Havanais
Pelvix Zaniah
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren

  

Bäst unghund
Domare: Birgitta Svarstad
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Fidell
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
Bästa unghund 2: Papillon
SE JV-15
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg:Geine Edénius
Bästa unghund 3: Chihuahua långhår
Tiny Tulips Bring on The Bling
Uppfödare och ägare:
Marlene Svegreus
Bästa unghund 4: Bichon Havanais
El-San Prinsessa Ariel
Uppfödare: Eija Sandqvist, Finland
Äg: Helena Olofsson

 

 

  

Bästa veteran
Domare: Carina Ekwall
 
Coton De Tuléar
CIB & NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 & VV-15 RLD N&F&ASE VV-16-17
Mayaroz Marguerite De Navarre
Uppfödare: Monica Holand, Norge
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 2: Chihuahua korthår
CIB NORD UCH NORD V-10
Lilldivan's Pretty Boy
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: Maria Jansson
Bästa Veteran 3: Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda
Bästa Veteran 4: Chinese Crested Dog
Tiffabellz Gorgeous Little Sunshine
Uppfödare: Pernilla Lundin
Äg: Birgitta Lundin  
 
 
Bästa uppfödargrupp
Domare: Anthony Allcock
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Suanho´s
Uppfödare: Susie Anger Söderberg
2:a Bolognese
Kennel: Aquavit
Uppfödare: Carina Johansson & Fanny Jonsson
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Chihuahua långhår
Kennel: Shine On
Uppfödare: Marlené Svegreus

Bästa avelsgrupp
Domare: Birgitta Svarstad
 
Chihuahua Korthår

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Malin med Luna

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare:Estelle med Charlie