Luleå 2018

Fotograf: © Anki Lindberg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 BIS

 
 

BIS Valp

 Bis valp1

  

BIS Junior

 BIS junior

 

BIS Unghund

 BIS unghund

 

BIS Veteran


BIS veteran

 

 

BIS Uppfödargrupp

 BIS uppfdare

  

Bis avelsgrupp

 BIS avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 

 

Barn med Hund 9-11 år

 

 

Best In Show

Domare: Alberto Vergara, Italien

Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS & KS Undheim, Norge
Catalina Gustafsson, Stockholm
BIS 2 Bichon Havanais
CIB NORD UCH SE VV-16
Behave´s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom/ Malin Wikman, Boden
Äg: Annika Jonsson, Boden
BIS 3 Malteser
Adesso Nessun Dorma Dell´Antica Sto
Uppfödare: Alessandro Timpani, Italien
Äg: Sisko Ekonoja, Finland
BIS 4 Fransk Bulldog
Thunder Road Go Home You´re Drunk
Uppfödare och ägare:
Camilla Lund, Boden 

 

Bästa valp

Domare: Gunilla Albrigtsen

Coton De Tulèar
Chanceux Nouvelle Venue Nemesis
Uppfödare och ägare:
Sade Maria Touminen, Finland
Bästa valp 2: Bolognese
Sismix Loving Feeling
Uppfödare och ägare:
Maria Molander, Oulu
Bästa valp 3: Papillon
Glittra´s Georgios C Grant
Uppfödare och ägare:
Annika Sjölund, Sävar
Bästa valp 4: Fransk Bulldog
Chien Royal Gage d´Amour
Uppfödare: Reiten Elisabeth Torild Larsen
Äg: Jarmo Liukkonen, Kantojärventie 

Bästa junior

Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien
Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS & KS Undheim, Norge
Catalina Gustafsson, Stockholm
Bästa junior 2:  Fransk Bulldog
Thunder Road Go Home You´re Drunk
Uppfödare och ägare:
Camilla Lund, Boden
Bästa junior 3: Bichon Havanaise
Facklans Attraktiva Angelica
Uppfödare: Helena och Ulf Olofsson, Gammelstad
Äg: Helena Olofsson, Gammelstad
Bästa junior 4: Malteser
Prem Aniesi
Uppfödare: Agnieszka Zajglic-Wyrwik, Polen
Äg: Anna-Karin Lindgren, Piteå

 

 

  

 

Bäst unghund

Domare: Aleksandra Palumbo. Serbien
Coton De Tuléar
Joyfulness Alma Ti Amo
Uppfödare: Paula Ilola, Finland
Äg: Sade Maria Tourminen, Finland
Bästa unghund 2: Chihuahua långhårig
Paw Passion Rough Stuff
Uppfödare: Lena Krånglin, Christoffer Jonsson, Ramsele
Äg: Lena Krånglin, Ramsele
Bästa unghund 3: Bichon Frisé
SE JV-17 Jardland´s Pretty Heaven Cruella
Uppfödare och ägare:
Margita Jardland, Enskede
Bästa unghund 4: Chinese Crested Dog
Artic Flyer´s Queen Of The North
Uppfödare: L M Flocke/ L Stenhaugt/ M Daniloff, Norge
Äg: Tone-Lise Stenhaug, Norge

 

Bästa veteran

Domare: Gunilla Albrigtsen
Bichon Havanais
CIB NORD UCH SE VV-16
Behave´s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom/ Malin Wikman, Boden
Äg: Annika Jonsson, Boden
Bästa Veteran 2: Chinese Crested Dog
CIB Dk UCH FI UCH LU CH SEU CH VDH CH
Prefix Mary Queen Of Shots
Uppfödare: Gunilla Agronius/ Rebecca Agronius, Strömnäsbruk
Äg: Eva Sjöberg, Hägersten
Bästa Veteran 3: Bichon Frisé
Aphrodite´s Reflection Back To Diam
Uppfödare: Demetris Moeseos, Cypern
Äg: Reetta Lavonen, Helsingfors
Bästa Veteran 4: Långhårig Chihuahua
Candygolds Easy Elle
Uppfödare: Margot Hörnqvist, Mockfjärd 

 

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandra Palumbo. Serbien
Papillon
Kennel Glittra´s
Annika Sjölund, Sävar
Bästa Uppfödargrupp 2: Bichon Havanais
Kennel Norrtussarnas
Camilla Hansson/ Helene Mickelsson, Gammelstad
Bästa Uppfödargrupp 3: Långhårig Chihuahua
Kennel Koru´s
CD & C Pedersen-Wulff, Norge

 

 

 

  

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Gunilla Albrigtsen
SUCH Behave´s Kiss Me Kate
Uppfödare: Eva Ekbom/ Malin Wikman, Boden
Äg. Camilla Hansson, Gammelstad

 

 

Saknar resultat och bilder från barn med hund.
Var vänlig skicka till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Barn med Hund 6-8 år
Domare:

Vinnare:

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare: