Lidköping 2018

Fotograf: © Lars Mossberg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show



 Best in show

 


 BIS Valp

 Bis valp

 

 

BIS Junior

 Bis junior

 

BIS Unghund

 Bis unghund

  BIS Veteran


Bis veteran
  

BIS Uppfödargrupp

  Bis uppfdargrupp

 Barn med Hund 6-8 år

 Barn med hund 6 8 r

 Barn med Hund 9-11 år 

 Barn med hund 9 11 r

Best In Show
Domare: Linda Mills

1:a Malteser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vemolen, Nederländerna
Ägare: Lisbeth Giantz Larsson, Vallda

2:a Mops
P´Zazz Once Twice The Dream
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 
Ägare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 

3:a Griffon Brussels
SE JV-14 SE UCH SE V-14
Manticorns Cody
Uppfödare: Bodil Andersson, Älvängen
Ägare: Bodil Andersson, Älvängen

4:a Chinese Crested
C.I.B FI UCH GB CH NORD V-16 SE V-17 SE&DK UCH
Brooklyn Boogie
Uppfödare: Polyakova K&Bessolova M Ryssland
Ägare: Kristi Bello Herrera, Nacka

Bästa valp
Domare: Joel Lantz

1:a Bichon Havanais
Hair Clown´s Rintintin Lover Boy
Uppfödare: Hans Olsson & Anita Stenkvist, Kvissleby
Ägare: Hans Olsson & Anita Stenkvist, Kvissleby

2:a Chihuahua Kårthårig
Never Too Much Fly A Fantasy
Uppfödare: Sonja Gertz, Vallentuna
Ägare: Sonja Gertz, Vallentuna

3:a Chihuahua Långhårig
Qq´s Amazing Princsess Rosegold
Uppfödare: Janina Timmerdalm, Växjö
Ägare: Janina Timmerdalm, Växjö

4:a Griffon Brussels
Ell-Ell´s Blair Bonar Bridge
Uppfödare: Lena & Martin Lövdahl Fast, Tråvad
Ägare: Carina Sten, Sandviken

Bästa junior
Domare: Björn Einarsve

1:a Mops
P´Zazz Once Twice The Dream
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 
Ägare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 

2:a Fransk Bulldogg
Lakv Houce Charning Titus
Uppfödare: Percy Norrman & Diana Jarl, Osby
Ägare: Birgitta Peterson

3:a Chihuahua Långhårig
Jamie-Lynn´s Stop N´Stare
Uppfödare: Jamie-Lynn Coy & Carolin Åkesson, Skogås
Ägare: Jamie-Lynn Coy & Carolin Åkesson, Skogås

4:a Griffon Brussels
Manticorns Fideli
Uppfödare: Bodil Andersson Älvängen
Ägare: Bodil Andersson Älvängen

Bäst unghund
Domare: Mikael Nilsson

1a: Papillon
Alex Ú Raise Me Up
Uppfödare: Björn & Lotta Alexandersson, Brösarp
Ägare: Irene Hasselgren, Uddevalla

2:a Chihuahua Långhårig
Koru´s Olaf Takero
Uppfödare: C D &C Wulff-Pedersen, Norge
Ägare: Pedersen, Norge

3:a Bichon Havanais
DK JV-17 DK V-17 NO JV-17 NO V-17
Lekkerbisken`s I`m The Boss
Uppfödare: Fröydis Monsen, Norge
Ägare: Susanne Kasberger, Hisings Kärra

4:a Fransk Bulldogg
Balerina Le Grand Gasparo
Uppfödare: Magdalena Mikolajska, Polen
Ägare: Izabela Cybulska, Smedtorp

Bästa veteran
Domare: Maureen Tate-Byrne

1:a Bichon Frisé
C.I.B NORD UCH
Wilaritts Little White Miss Jamila
Uppfödare: Lars & Vivianne Rittbring, Hjärnarp
Ägare: Anneli & Michael Flensborg, Stockholm 

2:a Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda

3:a Pekingnese
SE UCH
Mill-Zone Holy Moses
Uppfödare: Camilla Davidsson Olsson, Åmål
Ägare: Niels Johansson, Örebro

4:a Fransk Bulldogg
NO VV-14-15-16 NO VV-17 NORD VV-14 SE V-16 SE VV-14-15-16-17 SE&DK UCH
Bäring Nords Grinhild
Uppfödare: Tina & Philip Forss, Malmö
Ägare: Annika Rydén, Västrafrölunda

Bästa uppfödargrupp
Domare: Maureen Tate-Byrne

1:a Chinese Crested
Kennel: Jean Dark
Uppfödare: Jeanett Lemmake

2:a Pekingnese
Kennel: Henrikville
Uppfödare: Henrik Johansson

3:a Phalène
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

4:a Chihuahua Långhårig
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timmerdalm

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Joel Lantz

Vinnare: Ella med Yango

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Joel Lantz

Vinnare: Gusten med Faffe