Moheda 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

 

 

BIS Junior

junior

 

 

 

BIS Unghund

unghund
:

 

 

BIS Veteran

veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp

 

Barn med Hund 9-11 år

barn m hund 6 8

 

 

Barn med Hund 6-8 år

barn m hund 9 11

 

 

Best In Show
Domare: Henrik Johansson

1:a Malteser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15

Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vemolen, Nederländerna
Ägare: Lisbeth Giantz Larsson, Vallda

2:a Griffon Belge
SE UCH SE V-17Ru-Paul´s Trailer Trash Tracy
Uppfödare: Jimmie Lundgren, Bollebygd 
Ägare: Jimmie Lundgren, Floda

3:a Mops
Zumas Glossy Box
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson, Ystad
Ägare: Susanne Larsson, Ystad

4:a Bishon Frisé
Hardy-Flap´s Caractus Of Catrelauni
Uppfödare: Karin & Stefan Hared, Katarina Harde Åkesson
Ägare: Karin Rosvall

 

 

 

Bästa valp

Domare: Carina Andersson Rapp

1:a King Charles Spaniel

Tudorhurst Prince Harry
Uppfödare:Julia Pennington, England
Ägare: Jeanette & Rasmus Wahlstedt, Ljungbyhed

2:a Coton De Tulèar
Herocotts Unique Umberto
Uppfödare: Susanne Hero, Bjärnum
Ägare: Susanne Hero, Bjärnum 

3:a Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson, Älvängen
Ägare: Jimmie Lundgren, FlodA

4:a Fransk Bulldog
Lasharman Emelya
Uppfödare: A V Tarasov, Ryssland
Ägare: Sofi Nyberg, Kvidinge

 

Bästa junior
Domare: Aleksandar Petrovic

1:a Bolognese
Aquavit Cancan
Uppfödare: Carina johansson, Fanny Jonsson, V frölunda
Ägare: Carina Johansson, Västra Frölunda

2:a Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Caractus Of Catrelauni
Uppfödare: Karin & Stefan Hared, Katarina Harde Åkesson
Ägare: Karin Rosvall

3:a Pekingese
Estriah´s Upsy Daisy
Uppfödare: Annika & Bernt Helgesson, Skillingaryd
Ägare: Annika Helgesson, Skillingaryd

4:a Mops
Open Heart Platinum Standart
Uppfödare: E N Slyusareva, Ryssland
Ägare: Camilla Dahlrot, Asarum 

 

Bäst unghund
Domare: Åsa Fröding

1a: Bichon Havanais
DK JV-17 DK V-17 NO JV-17 NO V-17

Lekkerbisken`s I`m The Boss
Uppfödare: Fröydis Monsen, Norge
Ägare: Susanne Kasberger, Hisings Kärra

2:a Papillon
Destiny Height`s Zailor
Uppfödare: Pernilla Rydell & Gabriella Lindblad
Ägare: Pernilla Rydell & Gabriella Lindblad, Helsingborg

3:a Mops
Zumas Glossy Box
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson, Ystad
Ägare: Susanne Larsson, Ystad

4:a Coton De Tulèar
SE JV-17 Herocotts Royal Rainbow
Uppfödare: Susanne Hero
Ägare: Agneta Josfsson, Lammhult

  

 

 

 Bästa veteran
Domare: Asta Maria Gudbergsdottir

1:a Bichon Frisé

DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Karin & Stefan Hared, Katarina Harde Åkesson
Ägare: Helena Leinehed

2:a Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH

Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda

3:a Chihuahua Långhårig
Auianz Afterglow
Uppfödare: Veronica Christensen, Angered
Ägare: Veronica Christensen, Angered

4:a Chihuahua korthårig
C.I.B DK V-10 NORD UCH RO CH

Lionheart Let Me Show
Uppfödare: Lasse och Towe Hellström, Kinnared
Ägare: Camilla Trulsson, Lidköping

 

 

Bästa uppfödargrupp
Domare:

1:a Chihuahua Långhårig
Kennel: Chi´s Lovely
Uppfödare: Maria Andrèn

2:a Mops
Kennel: Zuma`S
Uppfödare: Magnus Andersson

 3:a Phalène
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Evelina Åkesson med Saga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Karlotta med Louisa