Timrå 2019

 

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

   BIS Avelsgrupp:

avelsgrupp

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 

 

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Clodagh Fallon

Chihuahua långhår
CZ CH EE CH FI UCH RO CH SE UCH UA CH
Lookum Porter
Uppfödare: Alona Dydchuk
Äg: Siehan Aleona
BIS 2 Mops
P´Zazz Xoxo
Uppfödare: Katrin Vestin Lundberg
Äg: Katrin Vestin Lundberg
BIS 3 Petit Brabancon
JEUW-18
Ru-Paul´s Toyboy Troy
Uppfödare: Jimmie Lundgren
Äg: Jimmie Lundgren
BIS 4 Russkaja Tsvetnaja Bolonka
NO UCH NORD JV-15 NORDIC CH SE UCH SE V-17
Chay-Cvet Vinny Vrch
Uppfödare: Klika Vitezslav
Äg: Bente Johansen
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Makus Gisslén
Coton De Tuléar
Montewhite Yoda
Uppfödare: Joanna Rojek
Äg: Eva Eiserman Lindström
Bästa valp 2: Löwchen
Wanted As Fantasizer
Uppfödare: Jari Partanan
Äg: Fia Gustavsson
Bästa valp 3: Mops
Sofsun´s Here Comes The Sun
Uppfödare: Sofia Sundkvist
Äg: Sofia Sundkvist
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Small Opals That´s The King
Uppfödare: Helle Bekker
Äg: Harrieth Olofsson

  

Bästa junior

Domare: Karin Sjöholm Östlund
 
Bichon Havanais
Nasherhaus Mama Said
Uppfödare: Melissa Westergård
Äg: Melissa Westergård
Bästa junior 2:  Chihuahua korthår
Jamie-Lynn´s Zero Fs To Give
Uppfödare: Jamie-Lynn Mc Coy
Äg: Jamie Mc Coy
Bästa junior 3: Mops
P´Zazz Xoxo
Uppfödare: Katrin Vestin Lundberg
Äg: Katrin Vestin Lundberg
Bästa junior 4: Coton De Tuléar
JEUW-19 SE JV-19
Chanceux Le Petit Prince Parfait
Uppfödare: Sade-Maria Tuominen
Äg: Lena Karlstedt

  

Bäst unghund

Domare: Aisling Conolly
 
Mops
NO JV-18 SE JV-18-19 SE V-19
P´Zazz Witch Hazel
Uppfödare: Katrin Vestin Lundberg
Äg: Katrin Vestin Lundberg
Bästa unghund 2: Chihuahua Korthår
SE JV-19
Jamie-Lynns Whoop Whoop
Uppfödare: Jamie Mc Coy
Äg: Jamie Mc Coy
Bästa unghund 3: Löwchen
NORD  JV-18 SE JV-18 SE JV-19
Oh Heavens Little Sister
Uppfödare: Frida Blom
Äg: Frida Blom
Bästa unghund 4: Papillon
Butterflydream´s Biscuit
Uppfödare: Anders & Monica Boman
Äg: Monica Boman

 

Bästa veteran

Domare: Dorthe Lind Rasmussen
 
Chinese Crested Dog
C.I.B. BG CH SE&NO&DK&FI UCH LU CH SE V-15 VDH CH
Yamboliz Evert Taube
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin
Äg: Britt-Marie Österberg
Bästa Veteran 2: Bichon Havanais
C.I.B SE&FI&NO UCH JWW-08 NORD V-15 WW-09
Trollhedens Gubben Gino
Uppfödare: Marie Öhman Westling, Åke Öhman
Äg: Marie Öhman Westling, Åke Öhman
Bästa Veteran 3: Papillon
C.I.B. DK&FI&NO&SE UCH SE VV-19
Tingate´s Just Joking
Uppfödare: Alexandra Baker
Ägare: Monica Boman
Bästa Veteran 4: Petit Brabancon
C.I.B. NORD UCH SE JV-12
Hierners Lady In Red
Uppfödare: Julia & Marie Louise Hierner
Ägare: Julia Hierner
 

Bästa avelsgrupp

Domare: Karin Sjöholm Östlund
Petit Brabancon
FI UCH NORD UCH US CH
Blue Bay´s Roi de La Revolution
Uppfödare: Jarmo Hilpinen& Marko Samela
Äg:
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Markus Gisslén
 
Bichon Havanais
Kennel: Trollhedens
Uppfödare: Mari Öhman Vestling, Åke Öhman
2:a Chinese Crested Dog
Kennel: Yamboliz
Uppfödare: Petra & Stefan Nordin
3:a Phaléne
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

 

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Elin Med Frasse

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Eva Eiserman Lindström

Vinnare: Ella Med Putte