Tågarp 2019

 

Fotograf: © Jean T Alexandersson & Paul Nyberg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show 

 bis

 BIS Valp 6-9 mån 

 valp 6 9

BIS Junior

junior

 

BIS Unghund

unghund

 BIS Veteran 

 veteran

  BIS Uppfödargrupp:

 uppfodargrupp

 BIS Avelsgrupp:

 avelsgrupp

 Baby med hund

baby m hund

 Barn med Hund 6-8 år

 barn m hund

  Barn med Hund 9-11 år 

ungdom m hund

 

Best In Show
Domare: Dragana Buisic Vasiljevic

Chinese Crested Dog
C.I.B. DK UCH FI UCH HR CH JWW-18 NO UCH
NO V-18 NORD UCH NORD V-18 RS CH SE UCH SE V-18
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: Cornelia Sofie & Karin Sofie Undheim
Äg: Catalina Gustafsson
BIS 2 Chihuahua långhår
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin Conrad
BIS 3 Bichon Frisé
DK UCH RO CH SE UCH
Hardy-Flap´s Caractus Of Catrelauni
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Karin Rosvall
BIS 4 Frans Bulldog
DK UCH NO UCH NORD JV-17 SE UCH
Berbris Fröjdis de Triomphe
Uppfödare: Michael Ganzer
Äg: Michael Ganzer
 
  

 

 

Bästa valp 6-9 mån

Domare: Dragana Bujisic Vasiljvic
Bichon Havanais
Cubana Stars Come On Conrad
Uppfödare: E Bolsgård & R G Slinning
Äg: Katarina Mossberg
Bästa valp 2: Fransk Bulldog
Berbis Gabbi Star Á Moulin Rouge
Uppfödare: Michael Ganzer
Äg: Michael Ganzer
Bästa valp 3: Mops
Sparvöga´s Goodie Bag
Uppfödare: Camilla Dahlroth
Äg: Camilla Dahlroth
Bästa valp 4: Papillon
Purple Sensation Kenny
Uppfödare: Rune Johnny Bernhus
Äg: Britt-Marie Österberg

  

Bästa junior

Domare: Carina Johansson
 
Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Quenn Of Spades
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Carin Harde
Bästa junior 2: Mops 
Adeltands Million Dollar Baby
Uppfödare: C & L M Christensen
Äg: Charlotte Nielsen
Bästa junior 3: Fransk Bulldog
Lake House Fantastic Eight
Uppfödare: Percy Norrman & Diana Jarl
Äg: Åsa Pettersson
Bästa junior 4: Papillon
SE JV-19
Bohusklippans Saphira Brilliant
Uppfödare: Ann-Cathrin Lundqvist
Äg: Pernilla Rydell

  

Bäst unghund

Domare: Aleksandar Petrovic
 
Chihuahua långhår
Kolibri Mini Dogs Halif
Uppfödare: Alla Orlova
Äg: Katrin Conrad
Bästa unghund 2: Chinese Crested Dog
NORD JV-18
Sirocco Go Big Or Go Home
Uppfödare: Elin Gunnarsson
Äg: Elin Gunnarsson
Bästa unghund 3: Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Life On Mars
Uppfödare: Stefan & Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Smilla Stenhammar
Bästa unghund 4: Papillon
Mi´Dili Danncing own
Uppfödare: M Aagaard & G Aagaard-Matthiesen
Äg: Petra Lindlöf

 

Bästa veteran

Domare: Carina Johansson
 
Bichon Frisé
DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Stefan & Carin Harde, Katarina Harde Åkesson 
Äg: Helena Lejnehed
Bästa Veteran 2: Chihuahua långhår
C.I.B NORD UCH EUW-11 NO V-15 SL CH WW-14
Chi´s Lovely Miranda
Uppfödare: Maria Andrén
Äg: Maria Andrén
Bästa Veteran 3: Chinese Crested Dog
NORD UCH
Neddies Adorable Alram
Uppfödare: Annika Carlsson
Ägare: Annika Carlsson
Bästa Veteran 4: Phaléne
DK UCH
Kecil Vanity Fair
Uppfödare: Lise Verburg
Ägare: Lise Verburg
  

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandar Petrovic
 
Bichon Frisé
Kennel: Hardy-Flap´s
Uppfödare: Stefan Harde, Karin Harde, Katarina Harde Åkesson 
2:a Chihuahua Korthårig
Kennel: Miss Moas
Uppfödare: Ann Borneblom
3:a Mops
Kennel: Sparvöga´s
Uppfödare: Camilla Dahlroth

Bästa avelsgrupp

Domare: Carina Johansson
Papillon
C.I.B. NORD UCH VDH CH
Weiefors Wizzard
Uppfödare: Anne Weiefors
Äg: Anne Weiefors
2:a Chihuahua korthår
LT CH
Love Me Tender de L´lsie Au Vert Co
Uppfödare: Nicolas Alarion
Äg: Mirelle Kervatin
 

Baby med Hund

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Laura med Freddie

 

Barn med Hund 6-8 år

Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Lovisa Olesen med Hulken

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Anna Carlsson

Vinnare: Evelina Åkesson med Sonja