Resultat 2018

 

bis 

Moheda 5 maj 2018

Best In Show

C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15

Rockefeller v Countess Of Holland

Domare: Henrik Johansson
Uppfödare: Cm Vermolen
Ägare:
Lisbeth Giantz Larsson 

resultat

 Best in show

Lidköping 12 maj 2018

Best In Show

C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15

Rockefeller v Countess Of Holland

Domare: Linda Mills
Uppfödare: Cm Vermolen
Ägare:
Lisbeth Giantz Larsson 

resultat

 


 BIS

Luleå 26 maj 2018

Best In Show
Domare: Alberto Vergara, Italien

Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS & KS Undheim, Norge

Ägare: Catalina Gustafsson, Stockholm
 
 

resultat


 bis

Norrköping 2 juni 2018

Best In Show
Domare: Marie Thorpe, Irland

SE JV-17
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Ägare: Geine Edénius

 

resultat


 

Borås 30 juni 2018

Best In Show

Domare:


Uppfödare:
Ägare:


 

resultat


 

Västerås 22 juli 2018

Best In Show 

Domare:

Uppfödare:
Ägare:

resultat


 

Luleå 19 augusti 2018

Best In Show  
Domare:

Uppfödare:
Ägare: 

resultat


 

Sandviken 2 september 2018

Best In Show
Domare:  

Uppfödare:

Ägare:



resultat


 

Tågarp 23 september 2018

Best In Show
Domare:

Uppfödare:

Ägare:

resultat

 

Timrå 7 oktober 2018

Best In Show
Domare:

Uppfödare:

Ägare:

 

resultat


 

 

Moheda 2018

Fotograf: © Kenneth Gustavsson
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

 

 

BIS Junior

junior

 

 

 

BIS Unghund

unghund
:

 

 

BIS Veteran

veteran

 

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp

 

Barn med Hund 9-11 år

barn m hund 6 8

 

 

Barn med Hund 6-8 år

barn m hund 9 11

 

 

Best In Show
Domare: Henrik Johansson

1:a Malteser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15

Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vemolen, Nederländerna
Ägare: Lisbeth Giantz Larsson, Vallda

2:a Griffon Belge
SE UCH SE V-17Ru-Paul´s Trailer Trash Tracy
Uppfödare: Jimmie Lundgren, Bollebygd 
Ägare: Jimmie Lundgren, Floda

3:a Mops
Zumas Glossy Box
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson, Ystad
Ägare: Susanne Larsson, Ystad

4:a Bishon Frisé
Hardy-Flap´s Caractus Of Catrelauni
Uppfödare: Karin & Stefan Hared, Katarina Harde Åkesson
Ägare: Karin Rosvall

 

 

 

Bästa valp

Domare: Carina Andersson Rapp

1:a King Charles Spaniel

Tudorhurst Prince Harry
Uppfödare:Julia Pennington, England
Ägare: Jeanette & Rasmus Wahlstedt, Ljungbyhed

2:a Coton De Tulèar
Herocotts Unique Umberto
Uppfödare: Susanne Hero, Bjärnum
Ägare: Susanne Hero, Bjärnum 

3:a Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson, Älvängen
Ägare: Jimmie Lundgren, FlodA

4:a Fransk Bulldog
Lasharman Emelya
Uppfödare: A V Tarasov, Ryssland
Ägare: Sofi Nyberg, Kvidinge

 

Bästa junior
Domare: Aleksandar Petrovic

1:a Bolognese
Aquavit Cancan
Uppfödare: Carina johansson, Fanny Jonsson, V frölunda
Ägare: Carina Johansson, Västra Frölunda

2:a Bichon Frisé
Hardy-Flap´s Caractus Of Catrelauni
Uppfödare: Karin & Stefan Hared, Katarina Harde Åkesson
Ägare: Karin Rosvall

3:a Pekingese
Estriah´s Upsy Daisy
Uppfödare: Annika & Bernt Helgesson, Skillingaryd
Ägare: Annika Helgesson, Skillingaryd

4:a Mops
Open Heart Platinum Standart
Uppfödare: E N Slyusareva, Ryssland
Ägare: Camilla Dahlrot, Asarum 

 

Bäst unghund
Domare: Åsa Fröding

1a: Bichon Havanais
DK JV-17 DK V-17 NO JV-17 NO V-17

Lekkerbisken`s I`m The Boss
Uppfödare: Fröydis Monsen, Norge
Ägare: Susanne Kasberger, Hisings Kärra

2:a Papillon
Destiny Height`s Zailor
Uppfödare: Pernilla Rydell & Gabriella Lindblad
Ägare: Pernilla Rydell & Gabriella Lindblad, Helsingborg

3:a Mops
Zumas Glossy Box
Uppfödare: Susanne Larsson, Magnus Andersson, Ystad
Ägare: Susanne Larsson, Ystad

4:a Coton De Tulèar
SE JV-17 Herocotts Royal Rainbow
Uppfödare: Susanne Hero
Ägare: Agneta Josfsson, Lammhult

  

 

 

 Bästa veteran
Domare: Asta Maria Gudbergsdottir

1:a Bichon Frisé

DE CH DK UCH SE UCH SE VV-16
Hardy-Flap´s Cyclone Eye
Uppfödare: Karin & Stefan Hared, Katarina Harde Åkesson
Ägare: Helena Leinehed

2:a Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH

Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda

3:a Chihuahua Långhårig
Auianz Afterglow
Uppfödare: Veronica Christensen, Angered
Ägare: Veronica Christensen, Angered

4:a Chihuahua korthårig
C.I.B DK V-10 NORD UCH RO CH

Lionheart Let Me Show
Uppfödare: Lasse och Towe Hellström, Kinnared
Ägare: Camilla Trulsson, Lidköping

 

 

Bästa uppfödargrupp
Domare:

1:a Chihuahua Långhårig
Kennel: Chi´s Lovely
Uppfödare: Maria Andrèn

2:a Mops
Kennel: Zuma`S
Uppfödare: Magnus Andersson

 3:a Phalène
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Evelina Åkesson med Saga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Karlotta med Louisa

Luleå 2018

Fotograf: © Anki Lindberg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

 BIS

 
 

BIS Valp

 Bis valp1

  

BIS Junior

 BIS junior

 

BIS Unghund

 BIS unghund

 

BIS Veteran


BIS veteran

 

 

BIS Uppfödargrupp

 BIS uppfdare

  

Bis avelsgrupp

 BIS avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

 

 

Barn med Hund 9-11 år

 

 

Best In Show

Domare: Alberto Vergara, Italien

Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS & KS Undheim, Norge
Catalina Gustafsson, Stockholm
BIS 2 Bichon Havanais
CIB NORD UCH SE VV-16
Behave´s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom/ Malin Wikman, Boden
Äg: Annika Jonsson, Boden
BIS 3 Malteser
Adesso Nessun Dorma Dell´Antica Sto
Uppfödare: Alessandro Timpani, Italien
Äg: Sisko Ekonoja, Finland
BIS 4 Fransk Bulldog
Thunder Road Go Home You´re Drunk
Uppfödare och ägare:
Camilla Lund, Boden 

 

Bästa valp

Domare: Gunilla Albrigtsen

Coton De Tulèar
Chanceux Nouvelle Venue Nemesis
Uppfödare och ägare:
Sade Maria Touminen, Finland
Bästa valp 2: Bolognese
Sismix Loving Feeling
Uppfödare och ägare:
Maria Molander, Oulu
Bästa valp 3: Papillon
Glittra´s Georgios C Grant
Uppfödare och ägare:
Annika Sjölund, Sävar
Bästa valp 4: Fransk Bulldog
Chien Royal Gage d´Amour
Uppfödare: Reiten Elisabeth Torild Larsen
Äg: Jarmo Liukkonen, Kantojärventie 

Bästa junior

Domare: Aleksandra Palumbo, Serbien
Chinese Crested Dog
Blendverk´s Havana Rose
Uppfödare: CS & KS Undheim, Norge
Catalina Gustafsson, Stockholm
Bästa junior 2:  Fransk Bulldog
Thunder Road Go Home You´re Drunk
Uppfödare och ägare:
Camilla Lund, Boden
Bästa junior 3: Bichon Havanaise
Facklans Attraktiva Angelica
Uppfödare: Helena och Ulf Olofsson, Gammelstad
Äg: Helena Olofsson, Gammelstad
Bästa junior 4: Malteser
Prem Aniesi
Uppfödare: Agnieszka Zajglic-Wyrwik, Polen
Äg: Anna-Karin Lindgren, Piteå

 

 

  

 

Bäst unghund

Domare: Aleksandra Palumbo. Serbien
Coton De Tuléar
Joyfulness Alma Ti Amo
Uppfödare: Paula Ilola, Finland
Äg: Sade Maria Tourminen, Finland
Bästa unghund 2: Chihuahua långhårig
Paw Passion Rough Stuff
Uppfödare: Lena Krånglin, Christoffer Jonsson, Ramsele
Äg: Lena Krånglin, Ramsele
Bästa unghund 3: Bichon Frisé
SE JV-17 Jardland´s Pretty Heaven Cruella
Uppfödare och ägare:
Margita Jardland, Enskede
Bästa unghund 4: Chinese Crested Dog
Artic Flyer´s Queen Of The North
Uppfödare: L M Flocke/ L Stenhaugt/ M Daniloff, Norge
Äg: Tone-Lise Stenhaug, Norge

 

Bästa veteran

Domare: Gunilla Albrigtsen
Bichon Havanais
CIB NORD UCH SE VV-16
Behave´s Irresistible Iceman
Uppfödare: Eva Ekbom/ Malin Wikman, Boden
Äg: Annika Jonsson, Boden
Bästa Veteran 2: Chinese Crested Dog
CIB Dk UCH FI UCH LU CH SEU CH VDH CH
Prefix Mary Queen Of Shots
Uppfödare: Gunilla Agronius/ Rebecca Agronius, Strömnäsbruk
Äg: Eva Sjöberg, Hägersten
Bästa Veteran 3: Bichon Frisé
Aphrodite´s Reflection Back To Diam
Uppfödare: Demetris Moeseos, Cypern
Äg: Reetta Lavonen, Helsingfors
Bästa Veteran 4: Långhårig Chihuahua
Candygolds Easy Elle
Uppfödare: Margot Hörnqvist, Mockfjärd 

 

Bästa uppfödargrupp

Domare: Aleksandra Palumbo. Serbien
Papillon
Kennel Glittra´s
Annika Sjölund, Sävar
Bästa Uppfödargrupp 2: Bichon Havanais
Kennel Norrtussarnas
Camilla Hansson/ Helene Mickelsson, Gammelstad
Bästa Uppfödargrupp 3: Långhårig Chihuahua
Kennel Koru´s
CD & C Pedersen-Wulff, Norge

 

 

 

  

 

Bästa avelsgrupp

Domare: Gunilla Albrigtsen
SUCH Behave´s Kiss Me Kate
Uppfödare: Eva Ekbom/ Malin Wikman, Boden
Äg. Camilla Hansson, Gammelstad

 

 

Saknar resultat och bilder från barn med hund.
Var vänlig skicka till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Barn med Hund 6-8 år
Domare:

Vinnare:

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare:

Vinnare:

Lidköping 2018

Fotograf: © Lars Mossberg
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show



 Best in show

 


 BIS Valp

 Bis valp

 

 

BIS Junior

 Bis junior

 

BIS Unghund

 Bis unghund

  BIS Veteran


Bis veteran
  

BIS Uppfödargrupp

  Bis uppfdargrupp

 Barn med Hund 6-8 år

 Barn med hund 6 8 r

 Barn med Hund 9-11 år 

 Barn med hund 9 11 r

Best In Show
Domare: Linda Mills

1:a Malteser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: CM Vemolen, Nederländerna
Ägare: Lisbeth Giantz Larsson, Vallda

2:a Mops
P´Zazz Once Twice The Dream
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 
Ägare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 

3:a Griffon Brussels
SE JV-14 SE UCH SE V-14
Manticorns Cody
Uppfödare: Bodil Andersson, Älvängen
Ägare: Bodil Andersson, Älvängen

4:a Chinese Crested
C.I.B FI UCH GB CH NORD V-16 SE V-17 SE&DK UCH
Brooklyn Boogie
Uppfödare: Polyakova K&Bessolova M Ryssland
Ägare: Kristi Bello Herrera, Nacka

Bästa valp
Domare: Joel Lantz

1:a Bichon Havanais
Hair Clown´s Rintintin Lover Boy
Uppfödare: Hans Olsson & Anita Stenkvist, Kvissleby
Ägare: Hans Olsson & Anita Stenkvist, Kvissleby

2:a Chihuahua Kårthårig
Never Too Much Fly A Fantasy
Uppfödare: Sonja Gertz, Vallentuna
Ägare: Sonja Gertz, Vallentuna

3:a Chihuahua Långhårig
Qq´s Amazing Princsess Rosegold
Uppfödare: Janina Timmerdalm, Växjö
Ägare: Janina Timmerdalm, Växjö

4:a Griffon Brussels
Ell-Ell´s Blair Bonar Bridge
Uppfödare: Lena & Martin Lövdahl Fast, Tråvad
Ägare: Carina Sten, Sandviken

Bästa junior
Domare: Björn Einarsve

1:a Mops
P´Zazz Once Twice The Dream
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 
Ägare: Katrin Lundberg Vestin, Täby 

2:a Fransk Bulldogg
Lakv Houce Charning Titus
Uppfödare: Percy Norrman & Diana Jarl, Osby
Ägare: Birgitta Peterson

3:a Chihuahua Långhårig
Jamie-Lynn´s Stop N´Stare
Uppfödare: Jamie-Lynn Coy & Carolin Åkesson, Skogås
Ägare: Jamie-Lynn Coy & Carolin Åkesson, Skogås

4:a Griffon Brussels
Manticorns Fideli
Uppfödare: Bodil Andersson Älvängen
Ägare: Bodil Andersson Älvängen

Bäst unghund
Domare: Mikael Nilsson

1a: Papillon
Alex Ú Raise Me Up
Uppfödare: Björn & Lotta Alexandersson, Brösarp
Ägare: Irene Hasselgren, Uddevalla

2:a Chihuahua Långhårig
Koru´s Olaf Takero
Uppfödare: C D &C Wulff-Pedersen, Norge
Ägare: Pedersen, Norge

3:a Bichon Havanais
DK JV-17 DK V-17 NO JV-17 NO V-17
Lekkerbisken`s I`m The Boss
Uppfödare: Fröydis Monsen, Norge
Ägare: Susanne Kasberger, Hisings Kärra

4:a Fransk Bulldogg
Balerina Le Grand Gasparo
Uppfödare: Magdalena Mikolajska, Polen
Ägare: Izabela Cybulska, Smedtorp

Bästa veteran
Domare: Maureen Tate-Byrne

1:a Bichon Frisé
C.I.B NORD UCH
Wilaritts Little White Miss Jamila
Uppfödare: Lars & Vivianne Rittbring, Hjärnarp
Ägare: Anneli & Michael Flensborg, Stockholm 

2:a Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda

3:a Pekingnese
SE UCH
Mill-Zone Holy Moses
Uppfödare: Camilla Davidsson Olsson, Åmål
Ägare: Niels Johansson, Örebro

4:a Fransk Bulldogg
NO VV-14-15-16 NO VV-17 NORD VV-14 SE V-16 SE VV-14-15-16-17 SE&DK UCH
Bäring Nords Grinhild
Uppfödare: Tina & Philip Forss, Malmö
Ägare: Annika Rydén, Västrafrölunda

Bästa uppfödargrupp
Domare: Maureen Tate-Byrne

1:a Chinese Crested
Kennel: Jean Dark
Uppfödare: Jeanett Lemmake

2:a Pekingnese
Kennel: Henrikville
Uppfödare: Henrik Johansson

3:a Phalène
Kennel: Vittoria´s
Uppfödare: Karin Johansson

4:a Chihuahua Långhårig
Kennel: Qq´s Amazing
Uppfödare: Janina Timmerdalm

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Joel Lantz

Vinnare: Ella med Yango

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Joel Lantz

Vinnare: Gusten med Faffe



Norrköping 2018

Fotograf: ©
(fotografier får ej kopieras utan tillstånd från upphovsägaren)
 


Best In Show

bis

 

 


 

BIS Valp

valp

 

 

BIS Junior

junior

 

 

 

BIS Unghund

unghund

  

BIS Veteran

veteran

 

 

 

 

BIS Uppfödargrupp

uppfodargrupp

 

 

 

 

 

 

Bis avelsgrupp

avelsgrupp

 

Barn med Hund 6-8 år

barn med hund 6 8

 

 

Barn med Hund 9-11 år

barn med hund 9 11

 

 

Best In Show
Domare: Marie Thorpe

Papillon
SE JV-15
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg:Geine Edénius
BIS 2 Maltser
C.I.B FI UCH NORD UCH NORD V-15
Rockefeller v Countess Of Holland
Uppfödare: Cm Vermolen
Äg: Lisbeth Giantz Larsson
BIS 3 Griffon Bruxellois
SE JV-14 SE UCH SE V-14
Manticorns Cody
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
BIS 4 Bolognese
Auquavit Bollywood
Uppfödare och ägare:
Carina Johansson

  

 

 

Bästa valp
Domare: Carina Ekwall
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Gently
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Jimmie Lundgren
Bästa valp 2: Chihuahua korthår
Qq's Amaxing Holy Blonde Chic
Uppfödare: Janina Timerdal
Äg: Marlene Svegreus
Bästa valp 3: Papillon
Pappilove's Zparkie
Uppfödare: Brit-Inger Skog
Äg: Christina Konstantinduo
Bästa valp 4: Bichon Havanais
Zodiaka'La Star's Yummy Yummy
Uppfödare: Camilla Selin
Äg: Eva Modmark

 

  

Bästa junior
Domare: Anthony Allcock 
 
Bolognese
Auquavit Bollywood
Uppfödare och ägare:
Carina Johansson
Bästa junior 2:  Chinese Crested Dog
Neddies Froen
Uppfödare: Anna & Annika Carlsson
Äg: Anna Carlsson
Bästa junior 3: Mops
P'Zazz Dreamteam
Uppfödare: Katrin Lundberg Vestin
Äg: Liselott Larsson
Bästa junior 4: Bichon Havanais
Pelvix Zaniah
Uppfödare: Tarja Arola Lundgren
Äg: Tarja Arola Lundgren

  

Bäst unghund
Domare: Birgitta Svarstad
 
Griffon Bruxellois
Manticorns Fidell
Uppfödare: Bodil Andersson
Äg: Bodil Andersson
Bästa unghund 2: Papillon
SE JV-15
Lindatorps Izzmaeel
Uppfödare: Geine Edénius
Äg:Geine Edénius
Bästa unghund 3: Chihuahua långhår
Tiny Tulips Bring on The Bling
Uppfödare och ägare:
Marlene Svegreus
Bästa unghund 4: Bichon Havanais
El-San Prinsessa Ariel
Uppfödare: Eija Sandqvist, Finland
Äg: Helena Olofsson

 

 

  

Bästa veteran
Domare: Carina Ekwall
 
Coton De Tuléar
CIB & NORD UCH DK UCH LPI NORD V-15 & VV-15 RLD N&F&ASE VV-16-17
Mayaroz Marguerite De Navarre
Uppfödare: Monica Holand, Norge
Äg: Ann Charlott Eriksson
Bästa Veteran 2: Chihuahua korthår
CIB NORD UCH NORD V-10
Lilldivan's Pretty Boy
Uppfödare: Maria Jansson
Äg: Maria Jansson
Bästa Veteran 3: Bolognese
C.I.B & NORD UCH  DK V-11 FI UCH NORD V-12 SE V-16 VDH CH
Aquavit Kind Of Magic
Uppfödare: Carina Johansson, V Frölunda
Ägare: Carina Johansson, V Frölunda
Bästa Veteran 4: Chinese Crested Dog
Tiffabellz Gorgeous Little Sunshine
Uppfödare: Pernilla Lundin
Äg: Birgitta Lundin  
 
 
Bästa uppfödargrupp
Domare: Anthony Allcock
 
Chinese Crested Dog
Kennel: Suanho´s
Uppfödare: Susie Anger Söderberg
2:a Bolognese
Kennel: Aquavit
Uppfödare: Carina Johansson & Fanny Jonsson
3:a Papillon
Kennel: Lindatorps
Uppfödare: Geine Edénius
4:e Chihuahua långhår
Kennel: Shine On
Uppfödare: Marlené Svegreus

Bästa avelsgrupp
Domare: Birgitta Svarstad
 
Chihuahua Korthår

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barn med Hund 6-8 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare: Malin med Luna

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Barn med Hund 9-11 år
Domare: Fia Gustavsson

Vinnare:Estelle med Charlie